Германия затваря последните си три атомни централи
Германия затваря на 15 април последните си три атомни електроцентрали. Това се случва, след като веднъж експлоатацията им бе удължена с няколко месеца вследствие на усложнената енергийна обстановка след началото на войната в Украйна.
Заводът "Емсланд" близо до град Линген, провинция Долна Саксония, работи от 35 години и осигурява по един надежден начин електроенергия за милиони домакинства, както и добре платени работни места.
Сега затваря врати в един бавен процес, който ще отнеме месеци. Все пак с упорито високите цени на енергията и нарастващото безпокойство от измененията на климата, някои политици във федералната република смятат ход за прибързан.
Други страни в Европа обявиха планове за изграждане на нови реактори или за запазване на съществуващи мощности.
Атомната електроцентрала "Емсланд" редовно се класира сред десетте най-безопасни централи, така че е наистина жалко, че трябва да я затворим по идеологически съображения. Би било разумно да помислим за отлагане на спирането с 1, 2 или 3 години, за да организираме един регулиран отказ от ядрената енергия. В дългосрочен план ядрената енергия със сигурност не е технология на бъдещето. Но в този момент би било добре да можем да разчитаме на нея.
Стегеман, за разлика от някои от колегите си консерватори, не се притеснява, че светлините в Германия ще изгаснат, когато трите реактора – "Емсланд", "Изар 2" и "Некарвестхайм" – бъдат изключени от мрежата.
Близкият град Линген ще инвестира в чиста енергия, която да замени ядрената.
Централата бе основен икономически фактор в града от десетилетия. Произвеждаше електроенергия по един надежден начин не само за германския, но и за европейския пазар. И е нормално да посрещнем деня на затварянето – 15 април – със смесени чувства. Когато оставяме зад гърба си един успешен период, е нормално да се запитаме: "Беше ли правилно решението на федералните политици?". От друга страна това е ново начало, защото искаме да произвеждаме енергия от водород. Зелен водород.
Регионът вече произвежда повече възобновяема енергия, отколкото консумира, и се стреми да се превърне в център за производство на водород, използвайки вятърна и слънчева енергия.
Едно от най-големите съоръжения за производство на водород в света трябва да започне работа в Линген през есента. Част от водорода ще се използва за производството на "зелена стомана" – ключова стъпка, ако най-голямата икономика в Европа иска да стане въглеродно неутрална до 2045 г.