Свидетелства на времето: Черноморският туризъм в България
Основите на развития туризъм в България са положени в началото на 20 век. Още тогава държавата вижда потенциала на сектора за икономиката на страната, а и природните дадености за това са известни. Първите опити за черноморски курорт са от 20-те и 30-те години на миналия век, когато се появяват хотели на Св. Константин и Елена край Варна. По-късно на 06.01.1948 г. е създаден „Балкантурист” като за неговата дейност държавата му преотстъпва редица хотели в големите български градове.
„През 1946 г. Рачо Кабаивански, бащата на Райна Кабаиванска, който е отговарял за купонната система, е натоварен от Георги Димитров да събере хотелите, които са национализирани. С тях да се направи едно предприятие, което да се наименова „Балкантурист”, на името на частно такова, съществувало през 1936 г. и занимаващо се с организирането на пътувания. Това е самото начало на организирания туризъм след 9.IX.1944 г. Развитието му през 50-те години се основава на базата на сътрудничеството с Чехословакия тогава. Ние сме национализирали чехски електроцентрали и заводи, които са в България и е решено като разплащане между двете страни нашата страна да предостави почивка на гражданите от Чехия и Словакия. Те са пристигали с влак, товарени са на камиони, оборудвани като автобуси, с пейки отзад, целите обгърнати в червени знамена. Чаршафите са ги събирали от Варна, тъй като не е имало достатъчно и са били настанени в първия хотел „Роза” тогава. Той е бил едноетажна постройка, на две нива, с дървена облицовка отвън и това е хотелът, който е започнал да посреща туристи по онова време”, разказва проф. Румен Драганов, Институт за анализи и оценки в туризма.
В комплекса „Дружба”, както е прекръстен курортът, за летовниците се организират екскурзии с каручки до близкия плаж Узункум, което означава Дълъг пясък. Там през 1956 година започва строителството на курорта Златни пясъци, девствена местност до морето, населена с много змии.
„Това е било доста диво място и са взели много таралежи, които да изядат змиите, това са били камиони с таралежи. Пясъкът действително е бил златен като е блестял на слънцето. Започва строителството на „Златни пясъци” с първите хотели „Лазур”, „Морска звезда” и т.н., докато се разгърне целия този комплекс. По същото време на Слънчев бряг започва строителство, където е било лагер за студенти. Там са били палатки и бараки с един големи умивалници, в които сутрин младежите са се миели. Там е имало една голяма гора от тополи. Така започват тези курорти, които се разрастват много по време на първия председател на Комитета по туризъм Петко Тодоров – началото на 60-те години, когато държавата прави значителни инвестиции“, спомня си той.
На 2 юли 1955 години се взима решение за изграждането на Международния младежки център в Приморско, който е част от тази широка програма за създаване на черноморските ни курорти. В началото центърът, наречен на името на Георги Димитров, има място за 2300 души, но по-късно броят им рязко се увеличава. За чуждестранните младежи са построени три големи хотела: "Бисер", "Нептун" и "Хоризонт", както и различни бунгала, ресторанти, къмпинги, дори стадион, по онова време най-големият в Европа, няколко спортни игрища, дискотеки и кино "Космос".
Имаше подобни лагери по Черноморието в Сочи – Артек, и ММЦ е по подобие на руската система. Там дори ако погледнете спасителната кула... тя е уникална, висока, изградена от бетон, като за скачане в басейн. Цялата концепция беше по руски образец, защото в ММЦ имаше песни и танци на народите. Там се посрещаха студенти и ученици от цял свят. Това беше причинина, освен хубавото място и природа. Сега такава формула има правителството на Москва, което е изградило същия център до устието на Камчия.
В началото на 70-те години страната вече разполага със 75 000 легла и границата от десет милиона туристи е премината. Дори и завишени, валутните приходи наред с цялостните стопански резултати от международния туризъм са безспорни. За две десетилетия между 1969 и 1989 г. секторът успява да удвои дела си по отношение на броя на нощувките.
”Огромният брой пътувания бяха от т.нар. социалистически страни – по първо и второ направление. Само по първо направление от Русия те достигаха 780 хиляди души в една година. Руснаците не посещаваха само черноморското крайбрежие, а и паметници в страната – Шипка, Альоша в Пловдив, паметници от руско-турската освободителна война, които у нас са над 550. Ние имаме храм-паметника „Александър Невски”, храм-паметник в Шипка, храм-паметник и костница в Плевен. Това бяха места, които руснаците посещаваха и имаха шопинг. Много туристи идваха тогава от Чехословакия, Полша, Унгария, ГДР. У нас ставаха срещите между граждани на ГДР и ГФР и това всички го знаеха. А също и граждани на Израел, които се срещат със свои роднини тук на българското черноморие. Те бяха абсолютно свободни. Обемите, които правихме тогава бяха около милиард и половина днешни пари. Не бяха малко пари.”
През следващите две десетилетия акцентът все повече се поставя върху модернизацията на наличната база, залага се на лукса, разнообразието на услугите и на качеството на обслужването.
Значи тогава всичко беше на високо ниво, имаше контрол. Мереха пържолите! В суров вид тя е 200 грама, а когато тя се изпече на скарата, тя става 180 грама. Комисия идваше и проверяваше защо е 180 грама, при положение, че пише 200. Мереше се до грам какво и как става. Ако имаше някаква грешка, ние нямаше да имаме такива богати туристи тогава. Тези коли, които идваха тогава, коли амфибии, които и до днес не сте виждали, да влезе в морето и да плува като лодка... много състоятелни хора.
През целия период на социализма туризмът се схваща като индустрия, като вид серийно производство. Първоначалните огромни инвестиции от страна на държавата в създаването и развитието му, не са продължени в поддържането на материалната база.
„В края на 80-те години хотелите бяха в тежко физическо състояние. Тогава имаше автомати за вода в тоалетните и един като си го пуснеше се тресеше цялата скрада. Тази „ранна птичка”, англичанин, който рано ставаше, събуждаше целия хотел. След това още един, и още един и винаги се знаеше кой кога ходи до тоалетна. Под вратите имаше дупки, а като легнете на легото и си опрете краката в предната табла, тя падаше. Задължително в банята нямаше капачка и миришеше на канал. Никъде нямаше тапи на умивалници и вани. Англичаните винаги питаха:
- „Тапа?
- Ами, няма тапа!”
Тя е изхварлена от още от работниците, когато са слагали плочките, защото са се чудели какво е това. Вратите на гардеробите се облягаха на тях, защото пантите им не работеха. Задължително фотьойлът нямаше един крак – сядаш и се килваш на една страна. Имаше мравки и чуждите туристи правеха оплаквания на рецепцията. Когато се връщат мравките са навсякъде, защото някой е минал с една кърпа, изтрепал ги е и те се разхвърчали. Чужденците отново се оплакаха, след което всичко в стаите бе посипано с бял прах. Нямаше мравки, но те се чудеха дали могат да спят, защото не знаеха какво има в този бял прах и дали ще оживеят от него”, припомня си Драганов.
Туризъмът е сектор, в който да познаваш всяка една професия е от особена полза и да почнеш от най-ниското стъпало като пиколо има своите предимства, а личната история е пряко доказателство за това. Така в началото на лятото през 1969 г. Румен Драганов се озовава на Слънчев бряг.
Тогава ни дадоха ни дадоха униформи, които ние не носехме. Аз се чудех за какво ми говорят, когато ми казаха да си облека униформата. Сетих се, че става дума за една топка, която стои под леглото. А леглото ми беше в стаята на камериерките, където те си държаха метлите, чаршафите, препаратите. Един ден аз тичам, бързо обличам униформата, а тя беше точно като сегашната мода – с леко къси ръкави и крачоли над глезена, впити в тялото ми, все едно съм абитуриент днес. Но нямах обувки! Имах обаче едни хубави джапанки и стоя с разперени ръце и не мърдам, защото ако клекна униформата ми ще се спраска. И отивам в хотел „Континентал”, но за да не ми се скъсат джапанките ги събух и минах през един пясъци. Излязох през едни папури и застанах с разперени ръце пред хотела. Тогава чух един глас: „Махнето го този идиот!” Не знаех за кого говорят, защото аз все пак бях униформено лице. В същото време спират два мерцедеса отпред и от първия излиза един човек, който изключително много прилича на Тодор Живков. Той идва към мен, аз вървя към него, гледаме се, пита ме как се казвам и какво правя. Аз му отговарям, че уча английски, тук практикувам, защото в хотела имаше англичани. Пита ме как се казва баща ти, аз му отговарям Иван Драганов. „Къде работи? В Държавната планова комисия,” отвръщам. А Тодор Живков ми казва: „Аз го познавам”. Това става докато сме само двамата – аз по джапанки, с тясната униформа, качвайки се по стълбите до апартамента на третия етаж. Показвам му къде е тоалетната, спалнята и ако има каквито и да е въпроси да се обади на телефон номер 9. Цялото ръководство, всички стоят на 5 метра зад нас. Охраната беше от 5 човека, но тогава беше много спокойно, не е като сега. Връщам се назад и те ме питат: Какво си говори с другаря Тодор Живков?” Аз отвръщам: „Те са приятели с баща ми, ама това той го каза“.
Бъдещето на туризма в България според Румен Драганов е привличането на по-платежоспособни туристи, но и промяна в мисленето на всички, които са в бранша у нас, както и по-нагоре, на ниво държава и община.
„Кметовете, главни архитекти, техници и всякакви подобни хора превърнаха в бизнес даването на разрешителни. Туризмът въобще не участва. Ние на няколко пъти казвахме, че трябва да има камара на хотелиерите в съответното населено място и с нея да се съгласува дали има нужда от строеж на хотел, защото може да ни трябва паркинг на това място, може нещо друго да е необходимо. Така се прави навсякъде по света. Това непрекъснато презастрояване върви, върви, върви... Това не е лошо, защото ние като експерти в туризма казваме, че когато една система искаме да се поправи, тя трябва да се влоши максимално, т.е. ситуацията трябва да ескалира. Трябва да има такова насищане на ненужни легла, а това го правим с огромен успех, че да започнем да създаваме мъртви зони. Такива има навсякъде – в Лондон, Ню Йорк и другаде. Тогава идва инвеститор, който събаря целия този квартал от сгради и ненужни собственици и прави един парк с един хотел. Трябва да минем през този период, трябва да го изстрадаме, за да видим, че туризъм не се прави по този начин”, заключи Драганов.