Румънските фермери протестират срещу вноса на украинско зърно
Румънските фермери протестираха в Букурещ заради вноса на украинско зърно, който доведе до спад на пазарните цени. Недоволните настояват селското стопанство да остане ключова област в БВП на Румъния. В противен случай още тази година повечето фермери ще фалират, заради високите разходи, които имат и ниските цени, на които са принудени да продават продукцията си
Над 7000 фермери протестираха в цяла Румъния заради вноса на украинско зърно в страната. Някои от тях излязоха с тракторите си. В Търгу Муреш колона от 200 машини за кратко блокира движението на едно от кръговите кръстовища в града. Стигна се до напрежение между жандармерията и демонстрантите, след като един от фермерите навлезе с трактора си в насрещното платно. Колоната от трактори се опита да пробие и полицейския кордон. Ситуацията бързо беше овладяна и не се стигна до ранени или арестувани.
Над 200 фермери от Букурещ и съседните региони се събраха пред представителството на Еврокомисията в румънската столица и протестираха срещу политиките на ЕС за украинския внос на зърнени култури. Те скандираха “Няма да мълчим, искаме да работим” и “Румъния, събуди се” и развяваха плакати с надпис “Жертви по неволя”.
Основното недоволство е свързано с изкривяването на пазара на фона на вноса на селскостопански продукти от Украйна. Румънските земеделски стопани са достигнали до момент, в който смятат, че не могат повече да посрещат разходите си. До новата реколта остават по-малко от три месеца и опасността е реална - че стоките, които ще имаме готови през този сезон, няма да могат да бъдат продадени на цени над производствените разходи.
Румънските земеделски производители са достигнали точка, в която смятат, че не могат повече да посрещат разходите.
Направих оценка, която трябваше да направят и властите на държавно ниво. Сумата, която не успях да събера, е 500 000 евро. Това е моята загуба. Имаме заеми, много големи суми. Аз все още имам 1000 тона слънчоглед, но цената му падна и продължава да пада.
Огромните количества украинска продукция трябваше да отидат в Африка и Близкия изток, но това беше възпрепятствано от Русия, която блокира традиционните пътища за износ, когато нахлу в Украйна преди 13 месеца. Полша и други страни от региона предложиха да помогнат за транзита на украинско зърно до пазарите на трети страни.
Европейският съюз, който граничи с Украйна, отмени митата и квотите за внос, за да улесни транспорта - също през Румъния и България - до пазарите, които са разчитали на доставките. Но фермерите в транзитните страни твърдят, че обещаните канали не работят по план.
Те твърдят, че в резултат на това зърното остава, наводнявайки собствените им пазари и намалявайки цените - за тяхна голяма загуба - докато разходите за торове и енергия продължават да растат.