Общество

Български и румънски зърнопроизводители затварят гранични пунктове заради вноса от Украйна

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Граничните пункт с Румъния при Русе и Кардам ще бъдат затворени днес, обяви в студиото на „Добро утро, Европа“ председателят на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.

Протестът е организиран от български и румънски зърнопроизводители и е срещу вноса на украинско зърно у нас и в северната ни съседка.

Решение на нашите проблеми все още нямаме, имаме разбиране от страна на българската държава, но всичко е в ръцете на европейските институции, така че нашите протести са насочени към Европа, категоричен е Проданов.

Той обясни, че действията на българските зърнопроизводители са последователни и съгласувани напълно и с колегите им от Румъния. Ако обаче отново няма решение на казуса с вноса на украински зърнени и маслодайни култури, ще координират плановете си с още четири държави, засегнати от този проблем и ще вземат общо становище. Шестте държави, обединили исканията си към европейските институции са България, Румъния, Полша, Словакия, Унгария и Чехия.

Многократно сме казвали, че сме солидарни със случващото се в Украйна и с колегите ни там, но не може тази солидарност да е на гърба на няколко близки до конфликта страни, посочи председателя на НАЗ.

След малко повече от два месеца ни очаква жътва на новата реколта, а към този момент складовете ни са пълни с продукцията от миналата година, която не продадохме заради вноса от Украйна. Това прави и този проблем много спешен за разрешаване, каза той.

Надяваме се пазарите да се раздвижат и да успеем да реализираме тази продукция на справедлива цена, защото иначе няма как да съхраним новата реколта. В момента цената на слънчогледа в България е около 30% под себестойността, на която сме го произвели. При пшеницата няма толкова сериозен внос, но там международните пазари са с много ниски цени и сметката да продаваме не излиза.

Искаме в Регламента относно безмитния внос да има защитни клаузи, за да може всяка държава да може да контролира този внос и да се избегне това пренасищане на пазара в конкретни зони на ЕС, допълни Илия Проданов.

Вижте повече във видеата.