The Cube: Фалшивите новини за еврото
Страх от огромен ръст на цените и измами при превалутирането – това са основните послания, които противниците на единната европейска валута изпращат на българските граждани. Като прибавим и емоционалната и отчасти патриотична връзка с българския лев, фалшивите новини, свързани с еврото, успяват да достигнат и убедят огромен брой хора.
Политическа партия „Възраждане“ е сред най-активно говорещите за недостатъците от влизането в еврозоната. Те инициираха и референдум за запазване на българския лев. Важно е да поясним обаче че присъединявайки се в ЕС, България се е съгласила да изпълни редица критерии и задължения, едно от които да стане част от валутния съюз. Журналисти от сайта за проверка на фактите Factcheck.bg са направили детайлно проучване на фалшивите новини, циркулиращи из онлайн пространството и всяващи страх у населението. Може да намерите по-подробна информация на сайта Factcheck.bg. Ние ще се съсредоточим върху случилото се в Хърватия, след като страната едновременно се присъедини в Шенген и Еврозоната на 1 януари 2023 г.
Броени дни след интегрирането на европейската валута, правителството в страната бе готово дори да изготви черни списъци на търговци, които спекулират с въвеждането на еврото. Последните провокираха министъра на икономиката на Хърватия да предприеме крути мерки, след като масово търговците закръгляваха цените на горе. Паралелно с тези действия в социалните мрежи се разпространяваше масово дезинформация, включително споделяна от политически лидери, че инфлацията в страната е 80 процента, а хърватите от своя страна не смогват на недоимъка. Данни на Евростат обаче показват, че инфлацията за януари 2023 г. Е 12,5 процента, а през декември 2022 г. - 12,7%. Министърът на икономиката на Хърватия заяви, че инфлация се дължи главно на покачването на цените на храните и електроенергията, а не на смяната на валутата.