Добро Утро, Европа

"Младите лекари": Да посрещнеш първи новия живот

От Християна Димитрова Християна Димитрова Водещ

Днес в рубриката „Младите лекари“ ви срещаме с д-р Альона Митева от болница „Лозенец“. Тя се влюбва в акушер-гинекологията още докато е студентка. Страстта ѝ не угасва и до ден днешен. За нейната история и емоцията от това да посрещаш първа новия живот разказваме сега.

Да се влюбиш в акушерството и гинекологията още по време на стаж. И да сбъднеш мечтата на своя баща, който не е успял да стане лекар. Такава е историята на д-р Альона Митева.

 

Аз съм от град Тираспол. Това е една малка непризната република, която се намира в Молдова. Баща ми е българин, майка ми украинка. Ние сме едни от първите бесарабски българи, които взимат гражданство още през 1994-а година.

Альона Митева, акушер-гинеколог

Полага големи усилия, за да стане истински професионалист, а родилките да поверят техният живот и този на бебето в нейни ръце. Често се сблъсква и с тежки бременности и усложнения.

"Най-честата причина за това е тромбофилия, което се установява много рядко и не всяка пациентка има възможност да се изследва. Изследва се кръв по специален начин, при който се установява, че имаме дефект в някоя от каскадите на кръвосъсирването и това ни позволява да направим коректна терапия, за да може да се не образуват тромбите, кръвта да не се съсирва, да задържим бременността и жената да стигне до раждането на здраво бебче", споделя д-р Митева.

Такъв е случаят и на Ралица. След два аборта, днес тя е почти на финала на успешна бременност и чака момиченце.

 

Имам два аборта. След втория аборт ме изпратиха на изследване за тромбофилия и се установи, че е положителна. Приятелка ме насочи към д-р Митева и съм много доволна. Аз съм много притеснена след двата аборта и звъня денонощно. За най-малкото звъня, пиша, досаждам, но винаги ми отговаря и ме успокоява.

Ралица

"Проблемът най-често в днешно време с бременните пациентки е, че имат страх от това, че не знаят какво ще им се случи. Старая се да им помагам и обяснявам във всеки един етап какво се случва с тяхното тяло и с бебето", споделя д-р Митева.

Освен да проследява бременността, тя учи своите пациентки как да се грижат за новороденото в училище за бременни.

 

На пациентките се разказва как ще протече раждането, имаме страхотни лекции, които са свързани с храненето на бебето, с първите грижи у дома, как да се справяме с колики, температура, даже със сополите. Много се търсят и консултанти за кърменето, ние имаме такава възможност. Имаме много интересни теми за бебешки сън.

д-р Альона Митева, акушер

А все повече бременни жени в последните години предпочитат да родят бебето си по естествен път.

Няма по-добро от нормалното раждане. Когато имаме застрашен плод или майката, преминаваме оперативно. В днешно време оперативното родоразрешние не крие такива рискове както преди 10 години, работи се по различни методики, жените много бързо стават и се изправят, нямат проблем“, казва младият лекар.

Сблъсква се и с нередностите в здравната ни система. Казва, че дните по клиничната пътека са крайно недостатъчни.

 

Трябва да имаме по-голяма възможност да лекуваме, а не само да мислим като търговци, колко дни лежи, кога да я изписваме, колко дни лежи и т.н.

д-р Альона Митева, акушер

„Аз имах от самото начало много голям избор. Можех да замина в друга държава в Европа, можеше да се върна и в Молдова, но понеже много харесах България и така си останах“, разказва д-р Митева.

За Euronews Bulgaria Християна Димитрова.