Операта в Сидни става на 50 години
Тази година се навършва половин век от откриването на операта в Сидни. Сградата е не само визитна картичка на страната пред света, но и културно наследство на ЮНЕСКО, като се нарежда до Пирамидите в Египет и комплекса Тадж Махал в Индия.
През октомври 1973 г. Кралица Елизабет II тържествено открива операта в Сидни. Дело на датския архитект Йорн Утсон, сградата се превръща в емблема. Утсон печели най-престижната награда за архитектура „Прицкер“, а Юнеско вписва операта като световно културно наследство.
Съдиите, които избраха проекта, оцениха иновативния му дизайн, как се вписва в красивото пристанище на Сидни. Самата сграда е като скулптура, предмет на изкуството сама по себе си. Тя е издигната, за да се превърне в дом на сценичните изкуства.
70-годишният Питър Тъкър работи в операта от самия ѝ строеж, когато е едва на 19.
Когато работех тук, всичко беше само скеле и имаше голяма масивна предпазна мрежа, която, ако някой паднеше, го улавяше. След това изведнъж всичко изчезна и на сцената се появиха музиканти, които свирят. Никога преди не бях чувал цял оркестър, но това беше много впечатляващо.
По план строежът е трябвало да завърши през 1963, но е отнело допълнително 10 години заради забавяния и надхвърлен бюджет. Първоначално правителството е смятало, че сметката ще бъде 7 млн,, оказали са се 102.
През годините редица известни личности са се качвали на сцената на операта. През 1980 г. Арнолд Шварценегер печели последната си титла на "Мистър Олимпия", а през 1990 г. наскоро освободеният Нелсън Мандела говори пред 40 000 души, събрали се на външните стълби.
За първи път в историята операта затвори през март 2020 г. заради COVID пандемията, но пък времето беше използвано за основен ремонт на Концертната зала, която според музикантите вече предоставя далеч по-качествена акустика.За отбелязване на 50-годишнина са организирани около 250 представления и събития, представени от австралийски и международни артисти.