The Cube: Може ли изкуственият интелект да замени журналистите?
Има ли риск работата на журналистите да бъде заменена от системи за изкуствен интелект, ще научим от Мария Кръстанова в The Cube.
Риск определено има, заяви лично изпълнителният директо на германската медийна група Axel Springer, която е и най-голямата в Европа. Изявлението бе дадено в момент, когато стана ясно, че издателят се стреми да увеличи приходите на германските вестници Bild и Die Welt (част от групата).
Целта е медийната компания да бъде превърната в „ изцяло дигитална“.
Имайки предвид това не е изненада и продължението на изказването, от което разбираме, че предстоят съкрещения на работни места, тъй като автоматизацията на процесите и изкуствения интелект все повече изземат функциите на някои журналисти.
Според директора инструменти с изкуствения интелект, като натрупалият голяма известност в последно време ChatGPT, „обещават революция“ в информацията и съвсем скоро ще обобщават данните по-бързо и по-добре от самите човешки журналисти.
От Axel Springer не поясняват каква част от служителите си ще съкратят, но обещават, че репортерите, авторите, както и специализираните редактори няма да бъдат засегнати от уволненията. В писмо, изпратено от директора до служителите на компанията, Дьопнер препоръчва медиите да се съсредоточат върху разследваща журналистика, правене на оригинално съдържание, както и върху търсенето на истината в определени събития.
Axel Springer не е първото новинарско издателство, което интегрира идеята за изкуствения интелект в създаването на съдържание. BuzzFeed поведе „тази инициатива“ още през януари, заявявайки, че планира да използва изкуствен интелект, за да „подобри“ онлайн работата си. Издателят на британските вестници „Дейли Мирър“ и „Дейли Експрес“ също не крие, че проучават потенциала на ChatGPT.
От стартирането си през ноември миналата година ChatGPT събра повече от 100 милиона потребители и жъне огромни успехи. Под съмнение обаче все по-често се поставя точността на отговорите му. Съответно и спорната му роля в журналистиката. Съобщава се, че един технологичен уебсайт е използвал ИИ за генериране на статии, които преди публикуване са били проверявани от човешки редактори. Оказва се, че в половината от статите е имало допуснати грешки, някои от които доста прости за журналистите.