Европа

Бежанците в Буча мечтаят да се върнат у дома

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

Кореспондентът на Euronews Валери Гориа ни среща с бежанците в град Буча. Градът се възстановява след опустошенията от миналата година в началото на руската инвазия. Инфраструктурата може и да се изгражда наново, но човешките съдби са по-трудни за лекуване. Вижте. 

По опустошените улици на украинския град Буча, където миналата година се случиха печално известните кланета, тече възстановяване. Въпреки трагедията, която се разиграва тук, Буча вече е отворила врати за бежанците от разкъсваните от война региони на страната. В това временно жилище са настанени няколко десетки души, идващи от Източна Украйна. Татяна е координатор на малката общност. Тя е избягала от Донецка област. Като част от организация, защитаваща политическите затворници, тя се бори да спаси живота на съпруга си.

 

Моят дом е окупиран от 2014 година. През 2017г мъжът ми беше отвлечен, защото искахме да запазим украинското ни гражданство, въпреки че живеехме в окупирана територия. В плен е вече 6 години. Оцеля в концентрационен лагер наречен „Изолация“, където беше 10 месеца. Беше подложен на нечовешки изтезания. Това много влоши здравословното му състояние. Ребрата му бяха счупени, в резултат на изтезания с ток, стомахът му бе изгорен. Няма лекарска помощ или лекарства.

Татяна Матюшенко, бежанец от Донецк

Съветът на Европа алармира за условията, в които украинските граждани в Русия и Крим живеят, откакто Русия анексира Крим през 2014 г. Расте и броят на предполагаемите военни престъпления, извършени от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна преди една година.

 

Миналият април са регистрирани 10 хиляди военни престъпления в Украйна. По-малко от година по-късно се разследват около 65 хиляди случая.

Валери Гориа от Буча за Еuronews.