Общество

Николай Василев: Няма да има инфлация, ако приемем еврото

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

„Не знам дали България изобщо е искала да се запъти към Еврозоната, че да не е успяла. За мен от 2005 г. досега, откакто подписахме договора за влизане в ЕС, имаше само два момента управляващите поне казваха, че искат да влязат в Еврозоната – това е в началото на кабинета „Борисов I“ и през 2020 г. в края на кабинета „Борисов III“. Тогава казвахме, че искаме. През всички останали времена аз не съм разбрал, че искаме.“

Това заяви в студиото на „Добро утро, Европа“ бившият министър на икономиката Николай Василев. По неговите думи управляващите през последните 15 години подкрепят приемането на еврото само на думи.

Къде има бяха законите, къде са им бюджетните дефицити и какво направиха с инфлацията? От приказки полза няма.

„Да разделим хората, които са против (приемането на еврото – бел. ред.) на групи. Първите са евразийци – те по принцип не желаят България да бъде част от западната цивилизация във всичките ѝ компоненти – НАТО, ЕС, преди бяха против валутния борд, сега против излизането от него“, посочи още Василев. Според него втората група от хора са тези, които просто са пасивни.

Василев смята, че за България е било по-добре да влезе бързо в Еврозоната веднага след нейното приемане в ЕС.

„Служебното правителство си гласува едни 10 млн. лева за комуникационна стратегия. Вие да сте видели комуникация за 10 лева?“, попита икономистът.

„Кое правителство след 2005 г. обясни, че Еврозоната е нещо положително?“, каза още Василев.

Абсолютно няма такова нещо, че щяло да има инфлация след влизането в Еврозоната. И в България няма да има и когато това се случи, два месеца по-късно няма да е новина, никой няма да се извини, че е говорил 20 години глупости. Няма да има инфлация, ако влезем в Еврозоната. Инфлация има и сега без Еврозона.

По думите на Василев инфлацията е важен въпрос, но тя е следствие на цялостната бюджетна и икономическа политика през последните две години, когато нещата са изтървани.

„България беше за пример в бюджетно отношение цяло десетилетие. Ние цяло десетилетие отговаряхме на всички критерии за влизане в Еврозоната и го проспахме“, подчерта икономистът.

Вижте целия разговор във видеото.