България няма да приеме еврото от януари 2024 г. (Обновена)
България изостава с приемането на законите, свързани с влизането в еврозоната и не отговаря на критерия за инфлацията.
"България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията", заяви министърът на финансите Росица Велкова.
Единственият критерий, в която България е успяла да се вмести, е този за бюджетния дефицит, който е 2.9% от БВП за 2022 г. Но не и за нивата на инфлация.
„Договорили сме се специална група между ЕК и МФ да следи средната инфлация в останалите държави членки и да ги сравнява с тази в България, за да се определят нивата за съответния период“, добави тя.
Нова дата за въвеждането на еврото няма.
„Ако съответстваме на критериите и подадем конвергентен доклад, и получим подкрепата на другите държави-членки, то може да бъдем приети не по-късно от първи януари 2025 година“, каза Велкова.
Бившият финансов Министър Асен Василев обвини служебното правителство, че не е изпълнило решението на Народното събрание да се направи всичко възможно България да влезе в еврозоната на 1-ви януари 2024 година.
„Всички обяснения какво щяло да пише в конвергентния доклад на ЕП са предположения. Задължение на правителството е да изисква такъв доклад. В него може да се отбележи, че въпросните закони могат да бъдат приети преди приемането на България в еврозоната, така че да сме изпълнили условията“, заяви той.
Бившият външен зам.-министър Милен Керемедчиев коментира, че не сме готови за Еврозоната. Аргументите - няма предначертан план за приемане на еврото у нас, недостатъчен финансов контрол, правителство без коректив. А това ни прави слабата брънка в общността.
„И аз съм песимист. Много вероятно е да изтървем и 1 януари 2025г. И тогава ще влезем в чакалнята без краен срок“, каза той.
Служебното правителство ще внесе законите, свързани с членството в еврозоната и в следващото Народно събрание.