България се изкачи с 21 места в класацията за свобода на словото, вече сме 91-ви
България се изкачва с 21 места в годишната класация на “Репортери без граници” (RSF) и вече заема 91 място, в сравнение със 112 миналата година.
Това показват данните от доклада на организацията.
Индексът, който всяка година оценява свободата на словото в 180 държави и територии, показва двойно нарастване на поляризацията, съчетано с информационен хаос в света. Тази медийна поляризация води до увеличаване на разделението вътре в държавите, но и между държавите, отбелязва организацията.
Инвазията на Русия (155 място) в Украйна (106 място) онагледява тази тенденция, тъй като физическата война бе предшествана от пропагандна агресия. Китай (175 място) остава един от най-репресивните автократични режими, който използва законодателен арсенал, за да ограничава народа си и да го откъсва от останалия свят, като прави същото и с Хонконг (148 място в класацията). В Съединените щати медийната поляризация подхранва социалното разделение и страната е класирана на 42 място.
Северното трио - Норвегия, Дания и Швеция, заема първите три места в класацията.
Молдова (40 място) и България (91 място) отбелязват значителен напредък, благодарение на смяната на правителствата и надеждата, която тази смяна носи за подобрение на ситуацията.
Макар много медии в тези страни да продължават да бъдат собственост или контролирани от олигарси.
Заради убийството на криминалния репортер Йоргос Караивас през април 2021 г., Гърция пада от 70 до 108 място и измества България като последна в ЕС в класацията.
За последен път България е била под 100-тно място през 2013 година. Голямата промяна в медийната среда дойде в края на 2020 г., когато собственикът на „Виваком“ – „Юнайтед груп“ закупи от братя Кирил и Георги Домусчиеви „Нова телевизия“ и цялото портфолио на „Нова броудкастинг груп“. В последствие, базираният в Сърбия медиен доставчик в Югоизточна Европа закупи и пресгрупа „Телеграф“ от депутата от ДПС Делян Пеевски, превръщайки се в най-голямата медийна група в България. Почти по същото време, през октомври 2020 г., се състоя и продажбата на bTV. Тогава компанията на чешкия милиардер Петер Келнер, РРF Grоuр придоби фирмата-собственик на телевизията СМЕ. Преди това PPF Group се опита да придобие "Нова телевизия", но сделката не бе допусната от бългapcĸaтa Koмиcия зa зaщитa нa ĸoнĸypeнциятa и coбcтвeници нa "Нова броудкастинг груп" cтaнaxa бpaтятa Kиpил и Гeopги Дoмycчиeви.
3 май е Световният ден на свободата на печата и по този повод Асоциацията на европейските журналисти – България отправя покана към всички български журналисти и медийни експерти да участват в шестото националното проучване върху свободата на изразяване в страната. АЕЖ-България провежда изследването от 2011 г. насам. Въпросникът изследва формите на натиск, автоцензурата и актуалните проблеми в медийната среда. Тази година ще бъдат наблюдавани и ефектите, които оставят върху журналистите: пандемията, военният конфликт в Украйна, дезинформацията. Специален фокус в анкетата са съдебните дела срещу журналисти, т.нар. стратегически съдебни дела срещу публично участие (SLAPP).
По традиция изследването започва на 3 май, когато професионалната журналистическа общност по целия свят отбелязва Световния ден на свободата на печата. Анкетата ще бъде отворена за попълване в продължение на един месец – до 5 юни 2022 г.