Общество

Отпускат 200 млн. лева за изграждане на фотоволтаици за предприятия: Как се кандидатства

От Йоана Георгиева Йоана Георгиева Репортер

Малки и средни предприятия могат да получат финансиране до 1 млн. лева за фотоволтаични системи с енергия до 1 мегават часа. Освен това, те могат да инсталират и батерии, които да съхраняват произведената енергия.

„Това, което трябва да се подготвят предприятията е идеен проект, който да показва нуждите от електричество“, обяснява Калин Маринов, зам.-главен директор на главна дирекция европейски фондове.

В зависимост от категорията на предприятието и локацията програмата финансира между 35% и 50% от проекта. Минималният размер на заявеното финансиране от дадено предприятие е 75 000 лв., а максималният – 1 000 000 лв.

Когато предприятията са категория по-голямо предприятие, т.е. средно предприятие или малко дружество със средна пазарна капитализация. Това са категории с по-голям брой служители и са разположени в югозападния район, те ще имат по нисък интензитет. Какво значи 50%? Това означава, че ако една инвестиция е 1 млн. лева, от нея могат да бъдат покрити 500 хил. лева с публичен ресурс.

Калин Маринов, зам.-главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“

„Също така имаме критерии, свързан със стойността на инсталацията – ако успее да постигне същата мощност на по-ниска цена получава малко повече точки“, разяснява Маринов.

В една от столичните болници вече втора година фотоволтаичната система захранва охлаждането и отоплението на болничните стаи.

Нашите разходи намаляха с около 60% на съпоставими цени, след като монтирахме тази инсталация и произвеждаме с нея в пиковите месеци, когато имаме най-дълго слънцегреене, около 60 киловата електроенергия.

Ботьо Стойнов, инженер

Болницата вече има фотоволтаична система, но иска да добави още панели, този път по програмата.

„Ние искаме да поставим възможно повече панели на южната част на сградата на болницата. Там искаме да поставим около 20-30 кв. метра панели“, разказва за бъдещите си планове инженер Стойнов.

Около 100 хиляди лева е струвала цялата инвестиция на болницата.

„Имаме и 16 броя соларни панели, с които затопляме водата за битови нужди и разполагаме с бойлери по 1000 литра“, допълва инженерът.

Очаква се до края на програмата финансиране да получат над 500 предприятия, а срокът за подаване на документите приключва на 15 март тази година.