„Швеге“ на Тодор Господинов: Един от първите български романи за горяните
„Имам лична връзка с темата за горяните. Прадядо ми е бил ятак, лежал е в Белене по политически причини, реабилитиран. Неговият брат е бил разстрелян, защото е бил организатор на тила на гораните в Ямболско, Новозагорско за онези, които са били в Старозагорско.“
Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ журналистът Тодор Господинов, който е автор на една от първите книги, посветени на Горянското движение срещу комунистическия режим у нас – „Швеге: Срещу сърпа и чука“.
Тогава са били много гладни години. 1950-та е била една от най-гладните години. В страната е било страшен глад. Хората са отделяли буквално от залъка си, за да подкрепят хората, борещи се срещу тоталитаризма и едновластието. Срещу това да окупираш властта.
„След като обесват Никола Петков през 1947 г. става ясно, че една партия ще диктува всичко, а това е опасно, без значение коя е партията“, посочи Господинов.
След като проучих архива на прадядо ми тръгнах да пиша статията, но тя излезе извън контрол и беше много емоционална. Тя се превърна в литературен текст с много исторически факти.
Горяните тънат в забвение, защото някой няма интерес да се говори за тях, подчерта Господинов. По думите му е имало активни най-малко 3000 горяни в планините, броят на ятаците е стигал до 30 000.
„Това е най-масовото (продължително – бел. ред.) движение в Източна Европа срещу тоталитаризма“, добави Господинов.
Официалното представяне на книгата ще бъде на 16 февруари 2023 г. от 18:30 ч. в Patches Blues Bar в София.
Целия разговор вижте във видеото.