The Cube

The Cube: Как Европа се опитва да се справи със стачките

От Юлиян Стоянов Юлиян Стоянов Репортер

Докато гражданите в България чакат да им редовен кабинет, срещу който да изразят гражданското си недоволство, Европа се тресе от протести.

Навсякъде във Великобритания - класните стаи бяха затворени, влаковете бях спрени, полетите отменени, медицински сестри напускат. По информация на Профсъюзния конгрес на Великобритания над половин милион работници излязоха по улиците заради непосилните разходи, високата инфлация и замразените доходи.

И малко по на юг, във Франция - министерството на вътрешните работи съобщи, че близо милион и половина граждани протестират, профсъюзи пък съобщават за близо 3 милиона протестиращи граждани из цялата страна. Причината там - заради пенсионната реформа и по-възрастните да се пенсионират не на 62, а 64 години. Властите във Франция обаче не планират отстъпление. Заради всички тези хора на улицата това, което планират са реформи що се отнася до стачките на гражданите и техните права. Френски министър на транспорта Клемaн Бонe, заяви, че правителството обмисля реформа в това отношение, стремейки се към „италианския модел“.

А какво представлява той?

Няма по-лошо нещо от това да тръгнеш на почивка и да разбереш, че работниците по летищата или гарите протестират. Именно заради това в Италия железопътните работници нямат право да стачкуват по време на празници като Коледа и Великден, както дори и през август когато повечето италианци и туристи излизат в отпуск и пътуват. Профсъюзите са задължени да осигурят определен брой работници, независимо от стачните действия. Освен това в Италия трябва да се даде 10-дневно предизвестие, докато във Франция то е само 5 дни.

Поглеждаме и към Унгария. Там пък има закони за минимален трудов стаж. Тоест, ако сте недоволен млад човек без много опит и решите да стачкувате, а не отидете на работа, можете да бъдете уволнени.

Не само Франция се почувства вдъхновена от италианските закони за стачките. В Обединеното кралство премиерът Риши Сунак обмисля законопроект, който да налага минимално обслужване в транспорта по време на стачни действия.

Но подобни правни реформи в западна Европа не идват и без критика. Предложеният законопроект дава всички правомощия на някои министри да пишат правилата. Позволява на работодателите да въвеждат така наречения „ред в работата“. Ако хората не се съобразят, те ще бъдат уволнени или синдикати могат да бъде съдени и да фалират. Критици казват, че ако този закон бъде въведен, ограничаването на правото на стачка би отменил основните права на работниците.