Европа

Претърсват жилища на олигарх и бивш министър в Украйна

От Euronews България Euronews България
Ukraine Soccer 100226132197 Украинският милиардер и един от най-влиятелните магнати в страната Игор Коломойски (вторият вдясно) играе футбол, а президентът на Футболната федерация на Украйна Григорий Суркис вижда мрежата (вляво) в Киев. Снимка: АР

Украйна разшири обхвата на борбата с корупцията с координирани претърсвания на жилища, свързани с високопоставен олигарх и бивш министър на вътрешните работи, както и на данъчни служби в столицата.

Ръководителят на партията на президента Володимир Зеленски, Давид Арахамия, заяви, че е претърсена къща, принадлежаща на политически свързания олигарх Игор Коломойски, както и къщата на бившия вътрешен министър Арсен Аваков.

Данъчните служби са били претърсени, а митнически служители също са били уволнени, каза той в публикация в социалните мрежи, в която обяви провеждането на акцията.

 

Страната ще се промени по време на войната. Ако някой не е готов за промяна, тогава самата държава ще дойде и ще му помогне да се промени.

Давид Арахамия

Украйна от години страда от ендемични подкупи, но усилията за тяхното изкореняване напоследък бяха засенчени от продължаващата почти година пълномащабна война на Москва.

Миналата седмица обаче властите уволниха около десетина висши служители, включително служители в областта на отбраната и висш съветник в кабинета на президента.

Действията в сряда бяха предприети в момент, когато се очакваше президентът Зеленски да бъде домакин на среща на високо равнище с представители на Европейския съюз, които заявиха, че реформите в областта на корупцията са предпоставка за задълбочаване на интеграцията.

Украйна е подложена на натиск и от страна на ключови военни и финансови поддръжници в европейските столици и Вашингтон да постигне напредък в борбата с подкупите, за да продължи да получава доставки на оръжие.

Следователи от украинските служби за сигурност СБУ публикуваха снимки от обиска в дома на Коломойски, един от най-богатите хора в страната, на когото беше забранено да влиза в САЩ поради обвинения в корупция и подкопаване на демокрацията.

Тя заяви, че претърсването е започнало във връзка с разследване на присвояването на 40 млрд. гривни (около 1 млрд. евро) от две енергийни компании.

СБУ заяви също, че е разкрила схема на ръководителя на данъчната служба в Киев за измами на стойност "няколко милиона долара", като обвини служителя в злоупотреба със служебно положение.

 

 

Украйна отдавна е смятана за една от най-корумпираните страни на Земята

Няколкото десетки бизнесмени, които контролират огромна част от богатството ѝ, както и телевизионни станции, мини, банки, магазини, ферми, недвижими имоти и други, се смятат за ключови причинители, гласи статия на „Политико“ от януари.

Един от тях – шоколадовият барон Петро Порошенко, който дори беше президент от 2014 до 2019 г.

Но пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна изигра лоша шега на съдбата им. Огромните металургични заводи в Мариупол, собственост на Ринат Ахметов, се превърнаха в димящи руини, земеделските земи пустеят и са осеяни с мини, фабриките не работят поради прекъсване на електрозахранването, а износът по море се сви.

Политическото влияние на свръхбогатите също е намаляло.

Още преди войната президентът Володимир Зеленски лансира закон за деолигархизация, целящ да ограничи политическото им влияние.

Войната засили тези усилия. Зеленски вече не се нуждае от политическата и финансовата подкрепа на олигарсите, а тежкият опит от защитата на страната от руската агресия вероятно ще накара украинците да не са толкова склонни отново да се подчиняват на мегабогатите. Премахването на корупцията и укрепването на върховенството на закона също е условие за голяма част от помощта, която се влива в Украйна.

Ето как войната с Русия промени финансовото и политическото състояние на петима големи украински бизнесмени.

 

Ринат Ахметов

 

Ukraine Fragile Democracy 22044686053798 Ринат Ахметов. Снимка: АР

 

Най-богатият човек в Украйна, Ахметов плаща висока цена за руската инвазия в Украйна. Гръбнакът на неговата бизнес империя - металургичният конгломерат "Метинвест" - загуби два от големите си заводи в Южна Украйна. Стоманодобивният завод "Азовстал" и заводът за желязо и стомана "Илич" бяха превърнати в купчини отломки от руските сили по време на нападението над Мариупол.

През юни той подаде иск срещу Русия в Европейския съд по правата на човека.

От началото на войната други негови активи - включително електроцентрали, банки, ферми, минни и преработвателни предприятия - са повредени или иззети от руските сили.

Фирмите на Ахметов осигуряват парични средства и ресурси за подпомагане на военните действия, като са предоставили над 100 млн. долара за бронежилетки и каски, материали за укрепления, превозни средства за военните, хранителни комплекти и лекарства за цивилното население.

Според говорителя на Ахметов той се е върнал в Украйна ден преди нахлуването на Русия.

"Той посрещна началото на войната у дома, в Киев. Оттогава той не е напускал Украйна нито за ден", заяви говорителят.

Според украинското издание на "Форбс" състоянието на Ахметов се е свило от почти 14 млрд. долара през януари до 4,3 млрд. долара през декември, но той все още е най-богатият човек в Украйна.

"Тъй като интензивните военни действия и ракетните атаки в Украйна за съжаление продължават почти ежедневно, на този етап не е възможно да се направи точно и пълно изчисление на загубите, а оценките може да са неточни и неубедителни", заяви говорителят.

През 2021 г. Зеленски го обвини, че се е опитал да извърши преврат - обвинение, което Ахметов категорично отрече. След инвазията той предаде медийните си лицензи (за похвала от страна на Зеленски), а пълната му подкрепа за военните действия му печели известна подкрепа.

 

Виктор Пинчук

 

Ukraine Yalta Annual Meeting 144994615799 Виктор Пинчук. Снимка: АР

 

От началото на руската инвазия Виктор Пинчук активно призовава западните държави да увеличат военната си подкрепа и критикува някои страни, като Германия, за това, че се бавят.

До края на септември олигархът е похарчил повече от 45 млн. долара за подкрепа на украинската армия и цивилни, според неговата благотворителна фондация.

През първите седмици на войната, когато руските войски наближават Киев, в луксозното имение на Пинчук в покрайнините на украинската столица са разположени парамедици.

Бизнес империята на олигарха - изградена около производителя на тръби и железопътни колела "Интерпайп" - пострада по-малко от бизнеса на други олигарси.

"Финансовото състояние на холдинга се влоши, но не може да се каже, че е катастрофа", каза Александър Парасчий, ръководител на изследванията в украинската консултантска компания Concorde Capital.

"Те бяха засегнати в по-голяма степен не толкова от военните действия, колкото от повишаването на цените на енергията и проблемите с логистиката", обясни той, тъй като войната е намалила възможността на Интерпайп да изнася по море.

Според Forbes богатството му е намаляло от 2,6 млрд. долара на 2 млрд. долара.

 

Петро Порошенко

 

Ukraine Poroshenko 22017337924159 Петро Порошенко. Снимка: АР

 

Преди войната Порошенко се бореше за политическата си съдба, обвинен в държавна измяна и подстрекателство към тероризъм. Според държавните обвинители Порошенко е предпочитал доставки на въглища от контролираните от бунтовниците райони на Донбас вместо въглища, произведени в Южна Африка.

Въпреки протестите му за невинност, част от активите и имуществото му бяха запорирани от киевски съд.

Но след инвазията телевизионните канали, контролирани от Порошенко, смекчиха критиките си към Зеленски.

"В първия ден на руската агресия, 24 февруари, дойдох при Зеленски и му казах: "Вече не съм лидер на опозицията. И вие, и аз сме войници. До нашата победа няма да критикувам никого", казва той в интервю за VOA.

Порошенко, който фаворизираше националистическата политика, когато беше президент, също облече военно облекло и организира групи доброволци, които да помагат във войната - въпреки че офисът на Зеленски го обвини в ненужен пиар.

Компаниите на Порошенко са похарчили повече от 46 млн. долара в подкрепа на въоръжените сили, заяви неговият говорител. Той е доставил бронирани автомобили, закупени в Италия и Великобритания, пикапи, бронежилетки, каски, гориво и др.

Според "Форбс" състоянието му е намаляло от 1,6 млрд. долара на 700 млн. долара.

Медийната служба на Порошенко отказва да коментира загубата на бизнеса и личното му състояние, причинена от войната.

 

Игор Коломойски

 

Kolomoyski Игор Коломойски. Снимка: Фейсбук

 

Коломойски е смятан за ключов първоначален поддръжник на Зеленски – той използва влиятелните си телевизионни станции, за да рекламира популярния актьор и комик по време на президентските избори през 2019 г.

Близките връзки с новия лидер обаче не спасиха Коломойски от проблеми.

През януари Министерството на правосъдието на САЩ заяви, че Коломойски и негов сътрудник са прали средства в САЩ. адвокатите му отхвърлят всякакви нарушения.

Основният му финансов актив, Приватбанк, беше конфискуван от украинските власти преди седем години, след като регулаторните органи откриха дупка от 5 млрд. долара в счетоводните книги, а Коломойски все още се бори за връщането му.

"Коломойски има много малък шанс да си върне нещо по съдебен път", казва Парасчий от Concorde Capital.

Според информацията през юли Зеленски е предприел стъпки за отнемане на украинското гражданство на Коломойски, защото той има и израелски и кипърски паспорти. Коломойски се бори срещу това решение.

През ноември украинското правителство се позовава на военновременни закони, за да поеме контрола върху дяловете във водещата енергийна компания в страната "Укрнафта", частично контролирана от Коломойски.

 

Виктор Медведчук

 

Russia Ukraine 21134611220412 Има сведения, че руският президент Владимир Путин е кръстник на дъщерята на Виктор Медведчук. Снимка: АР

 

Виктор Медведчук, чиято състояние преди войната възлизаше на 620 млн. долара, е най-влиятелният проруски олигарх в Украйна; има сведения, че руският президент Владимир Путин е кръстник на дъщеря му.

Близостта му с Кремъл се обърна срещу него.

Преди пълномащабното нахлуване на Русия Медведчук беше арестуван и срещу него се водеше разследване за евентуална държавна измяна по обвинения в сътрудничество с Русия за незаконен добив на газ в Черно море, както и за доставки на въглища от контролираните от бунтовниците територии в региона на Донбас.

След инвазията Медведчук успя да избяга от домашния арест, но беше заловен, докато се опитваше да напусне страната, маскиран като военен доброволец.

През септември той беше разменен за украински военнопленници, задържани от руснаците. Настоящото му местонахождение е неизвестно.

Хърватия конфискува и суперяхтата му "Роял Романс" на стойност 200 млн. долара, която ще бъде продадена на търг в полза на Украйна.