Съветът на Европа: Твърде много корупция и твърде малко присъди в България
Съветът на Европа вижда "поразителен контраст" между възприеманите нива на корупция и много ниския процент разследвания и осъдителни присъди за корупционни престъпления у нас. Това става ясно от доклад на организацията GRECO към Съвета на Европа. Наблюденията на т. нар. група на държавите, борещи се с корупцията, обхващат период от близо 10 години.
Остава силното впечатление, че причината за неефективното наказателно преследване на случаи на корупция срещу лица на висши държавни длъжности, се дължи в по-малка степен на архитектурата на съответните прокурорски служби и в по-голяма на прекалено сложните предварителни условия, наложени от прокуратурата на разследващите органи, и очевидната липса на решимост за извършване на пълноценни разследвания и завеждане на дела в съда, съчетано с възможно неправомерно влияние върху и в рамките на прокуратурата.
Авторите на документа смятат, че досегашните резултати в борбата с корупцията са незадоволителни и е необходимо приемането на спешни мерки. GRECO препоръчва да се въведе ефективен механизъм, за да се гарантира, че:
- проактивните разследвания и ефективното наказателно преследване на престъпления, свързани с корупция, включващи лица, заемащи висши държавни длъжности, се провеждат систематично;
- се премахват процесуалните пречки, които възпрепятстват или пречат да се започне наказателно разследване и производство по такива случаи;
- за такива престъпления се налагат ефективни и пропорционални наказателноправни санкции.
Докладът се фокусира върху проблеми сред висшата държавна администрация и полицията.
"Предвид мащаба на проблема с корупцията в България, и необходимостта от повишаване на прозрачността и отчетността в централното управление, липсата на приложими правила за поведение за лицата, заемащи висши държавни длъжности, е сериозен недостатък, който следва да бъде разгледан приоритетно", констатират авторите на доклада.
Що се отнася до МВР, GRECO стига до извода, че „министърът на вътрешните работи има широки правомощия над полицията и че ръководството на полицията е в пряко йерархично подчинение на министъра. Въпреки че полицията очевидно е орган на изпълнителната власт, все пак е важно да се направи организационно разграничение между министерството, което отговаря за полицията и функциите на полицията. Ясното изразяване на принципа на оперативна независимост на полицията в отделни случаи е от първостепенно значение"
С оглед на констатациите, групата отправя 13 препоръки към България по отношение на висшите държавни длъжности, и 15 – спрямо правоохранителните органи.