Общество

Диана Русинова: Трябва да има възможност да бъдем информирани при сгрешена или изтекла винетка

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Шофьорите, които си купуват винетки да оставят имейл и личен телефон, за да бъдат известявани в случай на грешка при купуването или при изтичане на пътната такса. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики.

„Едното от предложенията ни е за по-възрастните хора да им се даде възможност да си закупуват и някакъв допълнителен стикер като ориентация“, каза в студиото на „Добро утро, Европа“ Диана Русинова.

Според статистика на центъра, само за изминалата календарна година близо 900 хиляди души, българи и чужденци, са засечени да шофират без платена винетка. Стойността на глобите възлиза на над 62 милиона и 600 хиляди лева.

През летните месеци много рязко скача броят на нарушители, като това се дължи на т.нар. традиционно пътуващи гастарбайтери, които очевидно предпочитат по-скоро да не заплащат таксата. Безспорно е едно обаче – системата работи. Mного нарушения са идентифицирани.

По думите на Руснова около 10-15% от хората предпочитат изобщо да не си купуват винетки, уви в един момент има случаи с по 10-15 нарушения.

„Ако преди имахме стикет, който залепяхме на предното стъкло и лесно се ориентирахме кога ни изтича винетката, сега това нещо не съществува, всичко е виртуално и е наш ангажимент да следим и проверяваме“, подчерта пътният експерт.

Случаите преди 2019 г. за хванати шофьори без винетки са в около 10-15 хил. на година, сега има регистрирани близо 900 хил. нарушения, отбеляза Руснова.

По думите ѝ с електронните винетки се пресече възможността да се пътува без валиден документ, но в крайна сметка „идеята на ТОЛ системата не е да събираме пари от глоби, а да караме хората да си плащат да ползват пътищата“.

Целия разговор вижте във видеото.