АвтоФест, 06.01.2023 г.: Тестваме Genesis GV60, Jeep Wrangler 4xe и BMW X1
В първият ни епизод за новата 2023-а година тестваме електрическия Genesis GV60, Plug-in хибрида на иконата Jeep Wrangler и новото поколение на BMW X1 във версията 23d.
Genesis GV60
Това е един от най-интересните и екзотични модели, които сме карали напоследък. Първият изцяло електрически Genesis пристигна и в Европа на определени пазари, има радикален дизайн както всички останали автомобили от луксозния бранд на Hyundai. За него знаем, че още от 2025 г. ще предлага само електрически модели, а това е първата кола, с която започва пътя към целта.
Използва платформата E-GMP, на която са също Kia EV6 и Hyundai Ioniq 5, но реално вдига летвата още по-високо с качество на изработката и премиум функции. Колата, която тестваме, е версия Спорт, цената логично е над Ioniq 5.
Автомобилът ускорява до 100 км/ч за 5,5 сек, максималната скорост е 200 км/ч. Батерията е 77,4 кВтч, от която има мощност 318 к.с. и максимален въртящ момент 605 Нм. На еко режим динамиката е силно ограничена, на нормален усещате колата леко тежка, но на спорт полита. По-бързата и скъпа версия Спорт плюс има дори дрифт режим, което доказва, че има и клиенти на електрически коли, които ще търсят начини за забавление. При нея мощността е над 430 к.с. и достига 490 к.с. за 10 сек с функция за овърбууст. Също така разполага и с диференциал с ограничено приплъзване отзад.
Моторите в тестваната версия са два, а архитектурата 800 волта. Поради това зареждате с до 233 кВт на прав ток, ако успеете да намерите подобна станция, у нас все още са малко. Ние успяхме да открием 120 кВт, първоначално при студена батерия системата пускаше 70 кВт, след което достигна максималния капацитет на станцията. За малко над 20 мин. качихме до 50% на батерията от 13 оставащи при пристигането. Пробегът е 470 км, през лятото в града може да достигнете и 555 км, а през зимата на магистрала 270 км.
Автомобилът има технология за адаптивно окачване, която използва предната камера, за да сканира пътя и да втвърди или омекоти. Воланът е дебел и удобен за управление, макар и не спортен, автомобилът има чудесно поведение в завоите.
Отвън дизайнът е футуристичен, сякаш идва от следващото десетилетие. Подобно на Ioniq 5 фаровете са новаторска форма и матрични. Стилът продължава и отзад, а на С-колоната има красива извивка във форма на светкавица.
Отвътре има още по-голяма изненада. Влизате в кола от холивудски филм за бъдещето. Скоростният лост е кристална топка, а от другата страна не гледа Саурон, а при стартиране излиза управлението на трансмисията. Може да ви се струва твърде пош, но няма да се изненадаме, ако част от продажбите на колата са именно заради тази функция.
За разлика от Ioniq 5 тук има доста повече бутони, за регулиране на климатичната система, за подгряване и обдухване на седалките, за подгряване на волана, за контрол на аудиото. Както се вижда, то е дело на Bang & Olufsen и има цели 17 колони, предлага се като опция функция за потискане на външния шум. Дисплеите са два 12,3-инчови, които са сензорни. Връзването към Apple CarPlay и Android Auto обаче изисква кабел.
Багажното пространство е 432 литра, което не е най-голямото в класа поради наличие на батерията, също така още допълнителни 53 литра отпред при версиите с двигател само отзад и 20 л с 4х4.
Все още Genesis не е официално представен у нас, а причината е малкия пазара, но да се надяваме в бъдеще да видими и присъствие на този бранд. Защото моделите определено си заслужават.
Jeep Wrangler 4xe
Ток удари и иконата Jeep Wrangler. Офроудърите-пуритани са скандализирани от плъг-ин хибридната версия на всъдехода и го гледат с насмешка. Но не си дават сметка, че все още го гледат. А с неумолимо затягащите се еко норми в Европа, все повече легенди ще се отправят към вечните лобни полета.
Електрификацията на модела определено се е отразила чудесно на неговата динамика. Чак обирате невярващи погледи по светофарите. Знаете защо – електрическата тяга е мигновена. Но по-важното, за да продължи да съществува е, че в изцяло електрически режим могат да бъдат изминати до 44 км, благодарение на голямата 17.3-киловатчасова батерия. Тоест в делника разполагате с един чист електромобил, който не замърсява околната среда. Водачът може да избира между различни режими на шофиране – хибриден, електрически и eSave, при който зарядът на батерията се запазва за по-късен етап. От бутон на централната конзола пък засилвате рекуперацията на енергия при движение по инерция, спиране и спускания. Така дори може да не ползвате офроуд помощника за спускания по наклон, дозиращ спирачката, тъй като „двигателната“ върши подобна работа.
Въпреки че основният електромотор е монтиран на задната ос, 8-степенният автомат така регулира силовите ресурси, че дори и в електрически режим може да разполагате с 4х4 задвижване. Както и в стандартния Wrangler от един лост до скоростния избирате – само задно предаване, автоматично 4х4, 4х4 със „заключена“ тяга между двата моста и 4х4 с бавни предавки.
С „обикновената“ Sahara се чувствате могъщи извън пътя. Малко са терените, по които бихте тръгнали с какъвто и да било автомобил и Wrangler 4xe да не се справи. Ако токът в батерията свърши, пък бензиновият двигател започва да я зарежда като генератор, така че никога да не останете без 4х4.
А още по-готиното е, че може да правите това в непосредствен контакт със заобикалящата ви среда, защото традиционно за Wrangler твърдият покрив всъщност са три отделни капака, които се свалят с няколко движения. И така джипката става открито бъги, което може да ви достави изключителен кеф под открито небе. Челното стъкло пада напред, може да свалите вратите и цялата горна част отзад, за да няма никаква преграда между вас и приключението.
BMW X1
Добре изглеждащо BMW – тази фраза бяхме я забравили, но има и изключения. Не очаквахме това да бъде точно новото Х1, но това е факт. Карахме го в края на лятото за много кратко, но сега ни попадна в ръцете за едно добро приключения до южната ни съседка и близо 1000 километра.
Версията – 23d – мек хибрид с четирицилиндров дизелов двигател от поколение В47 с мощност от 193 конски сили и електродвигател с 18 или обща мощност от 211 конски сили, които се пренасят през седемстепенна автоматична скоростна кутия Getrag с двоен съединител, която е новост за модела – предишното поколение бе с 8-степенен Aisin.
Пораснал на размери – от всяка измерима част, като все повече се е доближил до първото поколение Х3, а това го прави напълно достатъчен автомобил за ежедневието ви – 43 мм на дължина и височина и 23 мм на широчина и междуосие. В него събрахме трима души, пет дъски за сърф, няколко въдици и екипировка и оставаше въздух. Има какво да се желае винаги, но най-малкото SUV на BMW е достатъчно.
Как изглежда – отвън – предницата вече е с по-висок ръб и модела не прилича на ван, а на типично SUV – бъбрековидните решетки са малки – парадокс, а фаровете и предната броня съразмерни – формата е по-ръбеста и футуристична, като това е валидно и за задницата с красиви LED стопове, както и за интериора, който е с новия цял дисплей, но леко скосен – с форма на трапец, новия волан с красиви спици и цялата нова част на таблото с централни въздуховоди. Модерен, но не прекалено скучен по германски и се харесва на случайните хора по улиците.
Карането – това е най-аеродинамичният модел в класа си и по магистралата вътре е доста тихо като за по-голям автомобил, за типично BMW е леко с по-меко окачване, но това го прави по-комфортен. Има малко клатене в завои, но няма да ви притесни със сигурност, защото колата е по-стабилна от конкурентите си. Мощността му води до ускорение от 0 до 100 за 7.4 секунди по книга, което е достатъчно добре за машина без думата „спорт“ в нея, въпреки че има пера зад волана за смяна на предавките и още спортни елементи. Минаването през мокри и кални поляни е безпроблемно и дори не чухме включване на системите и дори леко приплъзване на някое от колелата. Всичко завърши с разход от малко над 6 литра на 100 километра при натоварен режим, което за такъв комбинативен боец с добър просвет си е повече от добре.
Какво ни подразни? Кората на багажника, който е доста скосен – при товаренето на по-висок багаж и откачането и няма много място за нея и трябва да бъдете внимателни, за да не купувате нова, както и нуждата от рафиниране на адаптивния круизконтрол – в някои ситуации може да ви изнерви и да се наложи да го изключите.
Какви версии се предлагат? Бензинов трицилиндров 18i със 136 коня и 120i мек хибрид с 180 коня и задвижване само на предния мост, 123i мек хибрид със 217 коня, дизелов 18d с един задвижващ мост и 150 коня, 20d мек хибрид със 163 коня и 4х4, тествания 23d, два плъг-ин хибрида 25е и 30е със 245 и 326 коня, но и електрическия iX1 с 313 коня, който очакваме да караме съвсем скоро.
Цената? Тестваната от нас машина с опционалния М спортен пакет започва от малко над 107 хиляди лева, което звучи разумно на фона на всичко, което предлага!