Експерт: Трябва по 1 хакер до всяка от 10-те хил. машини, за да се манипулира вотът
Кодове, машини, вълшебни флашки, принтери, хартиени бюлетини. С какво и как да гласува българският избирател се спори от години. Някои партии се страхуват от машината, останалите – от човека.
Машината е отречена в целия Европейски съюз, в целия Европейски съюз! Защото европейците знаят нещо, което ние упорито отказваме да разберем. Машината може да бъде използвана само като принтер, само тогава е надеждна. Хартията се брои от хората, това е най-надеждният начин за преброяване на гласовете.
Това, което притеснява и нас, притеснява и хората е недоверието от протокола, който излиза в края на изборния ден от машините.
Като например „Дневникът е подправен“ и това, че положените подписи в избирателния списък не отговарят на броя на подадените гласове с машина.
2020-а година. ГЕРБ внася проект за гласуване с машини във всички избирателни секции с над 300 избиратели, но и с възможност за хартиено гласуване. В този момент ДПС и БСП са на различна от сегашната си позиция и искат 100% машинен вот.
Действията на секционните избирателни комисии са такива, че няма как да има доверие в изборния процес. Не може при 2/3 сгрешени протоколи, задрасквани, подписвани и неподписвани да има доверие.
Само в Индия и Венецуела се гласува само с машина. Какво толкова се напъвате с това машинно гласуване.
Машините влизат в секциите – на 8 февруари 2021 г. у нас пристигат и първите 300 машини, а на изборите на 4-ти април вече гласувахме смесено. Тогава е отчетен и рекордно нисък брой невалидни бюлетини - 33 678 или 2,59%.
Защото само с хартиени бюлетини можете да печелите избори. Въведат ли се машините, дойде ли честността във секции, ГЕРБ никога няма да спечели не избори, не първо място, ами може би процентната бариера.
В краткото 45-о Народно събрание машините печелят - по предложение на „Има такъв народ“, в секциите с над 300 избиратели се гласуваше само с машини. Изборите на 11 юли 2021ва бяха първите, на които гласувахме изцяло с машина. Целта – да се намали броят на невалидните бюлетини и сгрешените протоколи. И тя е постигната.
На първия вот след въвеждането на машинното гласуване - юли 2021 невалидните бюлетини са 0,34%. На парламентарните избори през ноември - 0,42%, а на президентските едва - 0,17%. За сравнение – делът на недействителните гласове на местните избори 2019-а година, когато се гласува само с хартия, е 15,09%.
Въпреки малкия брой сгрешени протоколи и невалидни бюлетини, партиите дават крачка назад и казват, че машините крият риск от манипулация на вота.
На 12 април 2022 г. БСП внася проектозакон за връщане на хартиените бюлетини, тогава не получават подкрепа. Няколко месеца по-късно в нощта между 1 и 2 декември тази година, депутатите на ГЕРБ, ДПС и БСП решиха, че хартията се връща и отново ще се гласува смесено, а машината просто ще разпечатва бюлетини, няма да брои и да вади протоколи. Разписките от машините за гласуване ще се броят ръчно.
Tупане с краче детско – искам си машинката, искам си машинката, ами имате си я машината, хайде вече да го спрем тоя цирк и тоя дебат.
Основното е недоверието в машините и това, че хората не излязоха да гласуват, именно това, че имат притеснения, заради несправяне.
Според експертите обаче не машината, а човекът е по-възможно да сгреши, докато брои. Спас Иванов е експерт по киберсигурност и според него трябва да има поне по един хакер до всяка една от 10-те хиляди машини в страната, за да има вероятност вотът да се манипулира.
Манипулацията изисква наличието на множество хора обединени в тази кауза трябва да бъдат замесени членове на ЦИК, на фирмата, която поддържа, на хората, които пазят машините, в секционните избирателни комисии.
От друга страна българската практика с традиционните избори и хартиените бюлетини е толкова лоша, че машинното гласува е единственият начин да се гарантира някакво ниво на честност на изборите.
Машината, както знаем, брои по-добре от хората. Така че те имат много по-добра защита от хартиената бюлетина, тя има такава ретро защита във вид на някакви хартиени защити. Разбира се, разписката има печат на гърба и сега той е уникален, може да бъде произведен по-лесно, отколкото да бъде фалшифициран QR-кода.
Според директора на „Сиела Норма“ Веселин Тодоров до момента никой не е успял да разбие програмите на фирмата-производител на машини и да фалшифицира изборите.
А може ли да се подмени флашка след края на изборния ден?
Това означава, че цялата ЦИК, която полага подпис, който е уникален, правена само за нея, да се съгласи да участва в подобна конспирация. Това означава, че всички партии и техните представители трябва да имат единомислие по това как да манипулират даден протокол. Не, не е възможно.
Как ще гласуваме – топката отново е ръцете на депутатите, след като президентът Румен Радев наложи вето на последните промени в Изборния кодекс.