Многолюден протест на сръбски жени в Косовска Митровица
В Северна Митровица се е проведе протестен митинг, на който се събраха над 5000 жени под мотото "Майките на Косово срещу гетото на Курти". Въпреки проливния дъжд и лошото време шествието на жените излезе срещу нехуманното според тях поведение на Прищина и Албин Курти към сърбите.
Стотици жени от сръбското етническо малцинство се събраха в северния град Косовска Митровица, за да изразят недоволството и тревогите си от последното напрежение между Белград и Прищина.
Дългогодишното напрежение между Сърбия и нейната бивша провинция отново нарасна през последните седмици заради решението на косовското правителство да забрани издаването на сръбски регистрационни табели. Безплодни останаха опитите на висшия дипломат от ЕС Жозеп Борел да помири страните, въпреки продължилите над 8 часа разговори между него и лидерите на Сърбия и Косово.
Искаме да останем тук, децата ни са тук, внуците ни. Това е нашата страна. Това е Сърбия и ние никога няма да приемем това, което иска Курти.
Съгласно забраната около 6300 етнически сърби, притежаващи автомобили с регистрационни номера, които се считат за незаконни в Косово, трябваше да бъдат предупредени до крайния срок в понеделник в полунощ, а след това да бъдат глобени за следващите два месеца.
Нашата единствена цел е да останем на тази територия, нашата вековна свещена земя. Нямаме друго решение. Дали този протест днес, протестът на майките, ще окаже влияние и ще помогне на нашия президент Александър Вучич при преговорите с Албин Курти и т.нар. косовски институции, мисля, че ще окаже.
От 21 април сърбите ще имат право да шофират само с временни местни номера. На 5 ноември 10 сръбски депутати, 10 прокурори и 576 полицейски служители в северната част на Косовска Митровица подадоха оставка заради този ход.
Миналата седмица ЕС предупреди Сърбия и Косово, че се намират на ръба на пропаст и трябва да разрешат спора си или да се изправят пред перспективата да се върнат към своето изпълнено с насилие минало.
Решението на косовското правителство за регистрационните номера трябва да бъде отложено поне за една година и през това време Косово и Сърбия трябва да решат най-важните въпроси. Това заяви посланикът на САЩ в Белград Кристофър Хил. Регионът се нуждае от умиротворяване, заяви той.
Въпросът за независимостта на Косово предизвика война през 1998-99 г., в която загинаха около 13 000 души. Сърбия предприе брутални репресии, за да потуши сепаратисткия бунт на етническите албанци на територията. През 1999 г. НАТО бомбардира Сърбия, за да сложи край на войната.
През 2008 г. Косово едностранно се отдели от Сърбия. Сръбското правителство, с подкрепата на Китай и Русия, отказва да признае държавността на Косово. Съединените щати и повечето от европейските им съюзници признават Косово за независима държава.