Свят

В защита на морските обитатели: Конго разширява защитените си територии в Атлантическия океан

От Елеонора Христозова Елеонора Христозова Журналист

Конго увеличава защитените си морски територии, за да запази едни от най-ценните си обитатели в океана. Само на едно от местата живеят над 150 видове риба. Освен това местните рибари се опасяват, че промишленият риболов ще убие поминъкът им.

В стремежа си да засили опазването на околната среда, Конго обяви нови морски защитени зони. Това са залива Лоанго, разположен на атлантическото крайбрежие, и две други места, където се срещат важни в световен мащаб видове риба.

Страната, съвместно с Глобалния екологичен фонд, пое инициативата за създаване на защитени зони. Проучванията показват, че в този район на залива Лоанго има 153 вида риби. Тъй като все по-често се появяват проблеми, свързани с климата, това ни подтиква да опазваме океаните, защото океанът е регулатор на климата.

Алексис Нгома, координатор на Renatura Congo

Осъзнавайки трайното въздействие на човешката дейност върху морското дъно, Организацията на обединените нации е обявила периода 2020-2030 г. за десетилетие на океаните.

В Конго и по-специално на този плаж има четири различни костенурки, които идват да се размножават и хранят. През сухия сезон имаме огромни миграции на гърбати китове, които идват от Антарктида и се изкачват до парка Конкуати и Габон. В допълнение към гърбатите китове имаме и видове делфини, които са включени в червения списък и следователно са застрашени от изчезване, какъвто е гърбатият делфин. Една от дейностите на Renatura е да проучва тези видове.

Робин Марсак, координатор по устойчиво развитие на океана

Освен залива Лоанго, конгоанските власти са обявили за защитени зони залива Мваса и националния парк Конкуати Дули.

Много хора тук чакат въвеждането на тези морски защитени зони. Местните общности се опасяват, че промишленият риболов може да застраши продоволствената им сигурност. 

Седрик Лионел, Africanews

Атлантическите води на Конго са жертва на нерегламентиран промишлен риболов, който застрашава не само деликатните екосистеми, но и живота на местните рибари.

Промишлените рибари ловят всички риби, дори и най-малките. Как ще изхранваме семействата си? Ние вече не докосваме морските костенурки. Преди не знаехме, че един ден те ще бъдат защитени. Но нека държавата да защити и нашия риболов!

Рибар

Организацията на обединените нации обяви периода 2020-2030 г. за десетилетие на океаните.