САЩ напечатаха повече пари отколкото похарчиха за последните 10 войни | Е-кономика, 16.11.2022
Илиян Скарлатов е учил в Атинския университет по бизнес и икономика и носител на златна диплома по бизнес администрация от Thames Valley University в Лондон. Бил е финансов брокер в Солун, а днес е управляващ партньор в Mane Capital.
“По време на пандемията, САЩ напечатаха 13 трилиона долара. Това е около 55 процента от брутния вътрешен продукт на Америка. За мен най-голямата изненада е, че от тези средства над три трилиона бяха предоставени за инфраструктура. Лично на мен, да печаташ пари за инфраструктура по време на пандемия не е най-удачното решение” - така управляващият партньор в Mane Capital, Илиян Скарлатов, коментира монетарната политика на САЩ през последните 18 месеца.
Що се отнася до инфлацията, Скарлатов смята, че това е повече от очаквано, имайки предвид действията на централните банки в последните две години.
“Просто няма как да налееш такава ликвидност в системата и тя да не деформира системата в негативния смисъл на думата. Ковид помощите позволиха на хората да пазаруват, и така се образува високо търсене, което създаде инфлационен натиск”.
Според госта, е имало и инфлационен натиск върху финансовите инструменти. Скарлатов изтъква, че в САЩ капитализацията на финансовите инструменти, заедно с недвижимите имоти се равнява на около 85 трилиона, а БВП на страната възлиза на 21 трилиона.
“На пазара се месят политиците. Само за количествените облекчения бяха напечатани 3.5 трилиона долара в САЩ. Политиците видяха, че за тях този подход работи. За сравнение сегашните количествени облекчения направени за 18 месеца се равняват на тези, които обикновено се правят за пет години”.
Според Илиян Скарлатов, ще са необходими не по-малко от 36 месеца, докато пазарът навлезе в охлаждане след солидното печатане на пари.
Повече по темата и целият разговор вижте във видеото.