Осъдиха на смърт участник от протестите в Иран
Първа смъртна присъда на протестите в Иран – ислямската република осъди на смърт лице, обвинено в участие в „бунтовете“, които разтърсват страната през последните два месеца.
Не се предоставя официална информация за самоличността или възрастта на осъдения, предаде БТА.
Според присъдата, произнесена от съда в Техеран, лицето е признато за виновно в това, че е „враг на Аллах и в корупция на земята“, както и в „подпалване на правителствена сграда, нарушаване на обществения ред, събиране и заговор за извършване на престъпление срещу националната сигурност“, според агенцията на съдебната власт Мизан.
Друг съд в столицата осъди петима души на 5 до 10 години затвор за „събиране и заговор за извършване на престъпления срещу националната сигурност и нарушаване на обществения ред“.
Присъдите са произнесени от първоинстанционни съдилища и следователно осъдените могат да обжалват, отбелязва агенцията.
След смъртта на 16 септември на Махса Амини, 22-годишна иранска кюрдка, арестувана три дни по-рано от нравствената полиция за нарушаване на строгите правила за женското облекло в Ислямската република, в Иран се надигна вълна от протести.
По данни на иранската съдебна система през последните два месеца са повдигнати обвинения на повече от 2000 души, половината от които в Техеран. Махмуд Амири-Могаддам, директор на базираната в Норвегия неправителствена организация „Права на човека в Иран“ (IHR) съобщи, че най-малко 20 души са обвинени в извършване на престъпление, за което се предвижда смъртно наказание.
„Много сме обезпокоени от идеята, че екзекуции могат да бъдат извършени набързо“, добави той и призова международната общност „да предупреди решително иранските власти, че прилагането на смъртно наказание спрямо протестиращи е неприемливо и ще има последствия“.
Неотдавна мнозинството от 290-те ирански депутати призоваха съдебната власт да приложи закона на талиона спрямо „мохаребите“ (враговете на Аллах), визирайки участниците в протестите, които разтърсват страната и които Техеран определя като бунтове, припомня АФП.