Политика

Депутатите все още не могат да се разберат около критериите за избор на председател на НС

От Euronews България Euronews България

След няколко часа дебати депутатите в 48-ото Народно събрание решиха да си вземат почивка, след като вече втори ден не успяват да постигнат съгласие около критериите за избор на председател на парламента.

Кирил Петков заяви от парламентарната трибуна, че най-важното е да се издигнат кандидати, които имат високо обществено доверие, предаде БГНЕС.

Той подчерта, че се радва, че се подновяват дискусиите и дебата за правилата за избора на председател и съобщи, че мисли, че все пак е постигнат някакъв първи консенсус. Петков обясни, че важните за ПП критерии са опитът като председател или заместник-председател на НС. „Много е важно човекът да бъде неконфликтна личност“, каза той.

Според него, ако се подходи конструктивно, има шанс да се направи това, което обществото очаква от народните представители. Петков предложи всяка група да помисли или да предложи един, или двама кандидати от друга политическа сила. „Призовавам да се вслушате в нашето предложение, да чуем и вашите и да продължим в един конструктивен тон“, обърна се той към народните представители.

Даниел Митов от ГЕРБ каза от своя страна, че не може да разбере как ще се измерят предлаганите от ПП критерии. Той подчерта, че политиката е конфликтно поле и един вид всички народни представители са конфликтни личности, като уточни, че няма нищо по-нормално от това да има политически сблъсък. Митов добави, че не знае кой е прагът, по който минава общественото доверие. „Всички сме хора с високо обществено доверие, след като сме тук, след като сме избрани“, заяви той.

Очевидно е, че повече от 30 часа се въртим в кръг“, посочи Десислава Атанасова от ГЕРБ. По думите ѝ хубавото е, че е уточнено, че тонът вече ще е взаимно уважителен, без грубости и без лични нападки.

„Това обаче ще ни ли изведе от ситуацията, в която отново обсъждаме правилата за избор. Предлагам отново да се обединим около фигурата на този, който може, макар и формално, да изпълни отчасти изискванията в духа на Конституцията, предлагам ви отново да опитаме „възрастта” да е единственият критерий“, призова Атанасова. Тя се обърна към Кирил Петков с думите, че критерии, които от ПП предлагат, са субективни. „Ако бяха приложени в 47-ото НС, г-н Минчев, който вече има опит, нямаше да бъде избран тогава, т.е. тези критерии не са съвсем съотносими и не могат да бъдат обективни“, каза тя.

Асен Василев подкрепи уважителния тон, който Атанасова зададе, към който би следвало да се придържат всички народни представители, а след това обясни, че причината от ПП да предложат промяна в правилата за избор на председател, е, защото по традиционните правила парламентът не успя да излъчи председател.

„Това, което Конституцията залага е най-възрастният сред нас да открие едно почетно заседание и на третия час парламентът да избере председател“, каза той по повод твърденията, че традицията е най-възрастният да оглави НС.

„Този парламент, за съжаление се, очертава кратък“, смята Василев. Според него именно за това е важно да има човек, начело на НС, който има опита да го ръководи така, че в малкото време, в което парламентът ще живее, той всъщност да работи ефективно.

„Моят апел към всички тук е да помислим кой е човекът, независимо от партийната принадлежност, който може да направи така, че този парламент да не е загубено време за България“, призова Василев и допълни, че трябва да бъде избран човек, който ще направи този парламент продуктивен.

Оттегляме Петър Петров от номинацията за председател на НС, но имаме достатъчно подготвени хора и един от тях ще предложим, когато дойде момента“, съобщи пред народните представители Костадин Костадинов от „Възраждане“ и уточни, че критериите, които според него критерият, който следва да бъде приложен, е кандидатите за председател на парламента да са лица, които нямат опит, а дори ако е възможно да са и за първи път в НС.

„Няма да ни посрещнат с тояги отвън на улицата“, смята още Костадинов, защото такива са резултатите – „39% от гласувалите това пожелаха и това получиха“. „Другият вариант е – отиваме на нови избори и в това няма нищо лошо“, допълни той и каза, че в момента всички получават заплати за нещо, което не вършат.

„Предложението ми е сериозно – ДПС да излъчи председател или г-н Вежди Рашидов да остане председател“, заяви и Любен Дилов-син. Според него това е най-доброто решение, а и ще подейства исторически отрезвяващо.

Ще укрепим ли парламентарната република или ще я сдадем? Като че ли има нагласа за избори. Това ми е усещането“, коментира ситуацията от парламентарната трибуна и лидерът на БСП Корнелия Нинова.

По думите ѝ някой се опитва отново да ги пакетира – едните статукво, другите промяна.

„Г-н Василев, г-н Петков, биха ни заедно, но това, което чух днес не го приемам. Няма да позволя някой да върне на БСП образ в някакво задкулисие. Няма да позволя някой освен да ни открадне програмата, да ни открадне и образа“, обърна се Нинова към бившите си коалиционни партньори. Тя е категорична, че Кристиан Вигенин отговаря на всички критерии за председател на НС и към този момент не оттегля кандидатурата на левицата.