Нови нападения: Работници от АЕЦ "Запорожие" разказват за ужаса да работиш там
Руските сили са атакували с ракети украинския град Запорожие рано тази сутрин. Чути са поне 7 взрива и са избухнали пожари. Най-малко двама души загинаха при среднощен обстрел на руските сили. Най-малко петима души са затрупани по отломките на сгради, станали мишена на обстрела. Спасителната операция продължава.
На този фон работниците в Атомната централа споделят за ужаса да работиш там. Те разказват за за страховете си, че ще бъдат отвлечени, измъчвани или убити от руските сили, окупирали съоръжението и град Енергодар. Служителите на ядреното съоръжение заявиха, че руснаците се опитват да сплашат персонала, за да поддържат работата на централата, като го бият и малтретират.
Когато Русия нахлу в Украйна, армията превзема централата в Запорожие, на около шест километра от Енергодар, но запази украинския персонал, за да я управлява. Киев и Москва взаимно се обвиняват в обстрел на централата, който повреди електропроводите, свързващи я с мрежата и предизвика международна тревога за нейната безопасност. Украински официални лица твърдят, че руснаците са използвали централата като щит, от който са обстрелвали близките градове. Олексий, работник, който разказва, че е отговарял за контрола на турбините и реакторното отделение на централата, е успял да избяга от Енергодар през юни.
Беше трудно от психологическа гледна точка. Отиваш в станцията и виждаш там окупаторите. Виждаш бронетранспортьора им със символа Z и техниката им. Имаше мъчения, пускаха им електричество. В гората, която заобикаля града, се появиха гробове. Всички разбраха, че се случва нещо ужасно.
Повече от 1000 души, включително работници от завода, са били отвлечени от Енергодар, изчислява кметът в изгнание, който избяга, след като отказа да сътрудничи на руснаците.
Руснаците измъчваха хората в сградите на местната полиция и службите за сигурност. Използваха мазета в града и в индустриалната зона. Случвали са се страшни неща – изтезавали са ги с електричество и са пребивали хора.
"Знаете ли, че вече около 200 остават отвлечени. Такива, които са реагирали срещу руснаците, са били измъчвани и отведени", казва Петро Котин, президент на „Енергоатом“.
И въпреки че Украйна все още носи психологическите белези от най-тежката атомна авария в света в Чернобил през 1986 г., електроцентралата в Запорожие, най-голямото ядрено съоръжение в Европа с шестте си реактора, осигурява работа на около 11 000 души, което превръща Енергодар и неговото население от 53 000 души в един от най-богатите градове в региона.