Галерия Тейт представя творби на словашката скулпторка Мария Бартушова
Първа голяма изложба в Обединеното кралство представя творчеството на словашката художничка и скулпторка Мария Бартушова. Лондонската галерия Тейт иска да покаже на публиката важни творци, които не са постигнали признанието, което заслужават.
Това голямо бяло произведение на изкуството, направено от гипс и канап, не е добре познато в Обединеното кралство, нито неговият създател.
Но галерия Тейт в Лондон иска да промени това. Тя е наредила първата по рода си изложба на творчеството на Мария Бартушова от Словакия.
Зрителят може да види 80 нейни творби от гипс, както и бронзови и алуминиеви скулптури. Много от тях никога досега не са показвани във Великобритания.
Истински доволни сме да открием изложба на творчеството на Мария Бартушова, родена в Прага художничка, която прекарва по-голямата част от кариерата си в град Кошице, Словакия. Изложбата обхваща 30-годишен период – от началото на 60-те години до края на 80-те години на XX век. Изследват се нейните непрекъснати експерименти, докато открие нов скулптурен език. Основният материал е гипс, който е течен и много ковък. Затова тя е трябвало да работи бързо и изобретателно.
По-късните творби на Бартушова имат своеобразна крехкост, деликатни слоеве гипс, образуващи яйцеподобни структури. Много от големите й произведения са били държавни поръчки - по онова време новите правителствени сгради е трябвало да включват обществено изкуство.
И докато този официален патронаж поддържа работата й, Бартушова не може да изрази себе си като творец.
През живота си Бартушова работи при определени политически ограничения, тъй като е живяла в бившия Източен блок. Пише в своите дневници за трудностите, с които се е сблъсквала, живеейки в тоталитарен режим. Артистите са били неспособни да изразят себе си напълно. Водила е сравнително уединен живот и е нямала големи възможности да покаже своето творчество.
Природата е голямо вдъхновение за художничката. Някои работи включват клони на дървета, други наподобяват извивките на човешкото тяло. Изложбата продължава до 16 април 2023 г.