В Гърция слагат „енергийни шпиони“, Испания посреща „топлинни мигранти“
Гръцките институции, които не въведат мерки за пестене на енергия, могат да загубят държавната си помощ, съобщи гръцкото правителство. Потреблението трябва да бъде намалено с 10%. Специално назначен служител следи за спазването на ограниченията. Покачващите се цени на електроенергията и отоплението пък водят все повече хора от Северна и Централна Европа към испанското източно крайбрежие.
Решихме да затоплим басейните до най-ниската позволена от закона температура – 26 градуса по Целзий. През лятото охлаждаме помещенията в града до 27 градуса, а през зимата ги отопляваме до 19 градуса. В училищата понижаваме температурата с 1 градус, за да постигнем 10% намаление консумацията на енергия. Спортните съоръжения ще бъдат осветени само до 22:00 ч.
В тази община вече са обновили уличното осветление с LED крушки с прогнозна икономия от 4000 мегаватчаса годишно. Малки промени заради които обаче няма да се наложи осветлението да бъде изключвано през нощта.
Част от кметството и старото начално училище също са ремонтирани с цел пестене на енергия.
Изключването на уличното осветление в градовете е безсмислено. Главно от съображения за сигурност и предотвратяване на престъпления. Хората плащат данъци и очакват от нас да им осигурим стандарт на живот. Той не трябва да се влошава, защото правителството е взело някакво решение. Това, което можем да направим, е между 3 и 5 ч. сутринта, когато хората не са навън, да намалим осветлението по-малко. Със сигурност ще го направим.
Енергийното потребление на публичните институции ще бъде публикувано на уебсайт, контролиран от гръцкото Министерство на вътрешните работи. Публичните институции, които не налагат ограничения, ще трябва сами да платят допълнителните разходи.
Град Калпе в испанската провинция Аликанте пък от години е насочен към чуждестранни гости. Те не идват тук само за почивка. Много остават, особено след пенсия.
Това се отразява на градския пейзаж. Има магазини, които са насочени само за белгийците в Калпе. Покачващите се цени, особено на електроенергията и отоплението, водят все повече хора от Северна и Централна Европа към испанското източно крайбрежие.
Като белгийката Хилде Бакарт, която работи в градската администрация.
Тук не се нуждаете от отопление. И хората спестяват пари, когато идват тук, защото не трябва да плащат за газ или електричество. Мисля, че сега много повече хора ще искат да емигрират заради растящите цени.
Ани Гауденс живее тук от години. Белгийката е председател на асоциация, която помага на сънародниците й в Калпе.
„Като пенсионер, е невъзможно да ходиш на ресторант всеки ден в Белгия. Тук е възможно. Наслаждаваме се на живота си тук. Дъщеря ми ми каза, че нейната сметка е 250 евро на месец. Аз платих 28 евро, защото тук е слънчево“, казва Ани.
В Калпе живеят хора от 98 държави. А приятното време в провинция Аликанте през зимните месеци ги да забравят, че цените на енергията са се повишили значително и в Испания.