Пратениците на Euronews разказват: Какво ще се промени след заявките в речта на фон дер Лайен?
Какво ще се промени в Европа след речта „Състоянието на Съюза“ на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен? Какви са заявките и как промените ще се отразят на страните членки и най-вече на гражданите? В кулоарите на Европейския парламент в Страсбург разговарят Християна Димитрова от Euronews Bulgaria, Каталин Лента от Euronews Romania, Теодора Василиевич от Euronews Serbia и Сандор Цирос от бюрото на Euronews в Брюксел.
Каталин: Здравейте, преди всичко трябва да бъдем икономични, да пестим енергия, да изключваме електрическите лампи, когато са в пиковия момент на потребление, да намалим потреблението, доколкото можем, да внимаваме да не ни струва много през зимата.
В същото време Урсула фон дер Лайен ни каза, че трябва да очакваме от европейските институции да намерят най-подходящите мерки, за да направят живота ни поносим през следващите месеци. Това евентуално означава и таван на цената на газа, не само от Русия, но и от други страни.
Каталин: Обръщаме поглед и към скандинавските страни, например към Норвегия, която е важен източник на газ за Европа. Знаем, че Норвегия е една от страните, които се противопоставиха на тавана на цените, именно за да получи печалбите, които смята, че заслужава. В същото време европейските страни говорят за това ограничаване, включително Румъния, която се присъедини към становището, че цената трябва да бъде ограничена, за да могат хората да си я позволят. Вероятно това е и с оглед на колко могат да дадат правителствата на национално равнище, защото са необходими милиарди и милиарди евро, за да може населението да преживее зимата.
Каталин: Все още ще търпим мерки - нека не ги наричаме мерки за икономии, а мерки за ограничаване на потреблението, за спестяване. Ще продължим да бъдем солидарни с Украйна в тази несправедлива война, която тя трябва да преживее от Русия.
Каталин: Ще се погрижим за европейското разширяване, ще създадем водородна банка и много други неща.
Каталин: Но предлагам да видим как речта на Урсула фон дер Лайен се възприема от гледна точка на страните, които са близо до нас, и от един уважаван колега на нашия Euronews в Брюксел.
Каталин: Първо се обръщам към българския представител на Euronews Bulgaria, нашата колежка Християна Димитрова.
Каталин: Християна, вашата страна се присъедини към ЕС като Румъния през 2007 г. Какви действия предприемат сега българите във връзка с речта на Урсула фон дер Лайен? Има много проблеми. Разбирам, че имате достатъчно енергия, но нямате газ, който трябва да внасяте от Азербайджан. Каква е ситуацията в България?
Християна Димитрова: Първо, здравейте, радвам се, че съм тук с вас. Както казах по-рано, България знае, че е член на едно голямо семейство, и знае, че когато всички европейски държави сме заедно, можем да се справим с всичко, можем да посрещнем предизвикателствата, дори и да не сме готови за тях. Що се отнася до енергийната криза, България е нетен износител на електроенергия, сега нямаме проблеми с потреблението на електроенергия, но имаме трудности с доставките на газ и чакаме да се свържем с Гърция, мисля, че следващия месец. Сред мерките, които правителството предприе, за да помогне на хората, е отстъпката от 25 цента на литър гориво в бензиностанциите. Освен това от 1 октомври всички пенсии ще бъдат преизчислени, така че ще има увеличение за над 700 000 души.
Каталин: Интересно, Християна Димитрова, от Euronews Bulgaria, за това какво прави българският народ, какво прави правителството, какви мерки предприема, за да смекчи въздействието на енергийната криза в момента.
Каталин: Euronews Serbia, към нас се присъедини Теодора Василиевич, наш колега от Euronews Serbia.
Каталин: Теодора, Урсула фон дер Лайен говори за Балканите, за програмата за разширяване. Смятате ли, че това е полезно за вас? Какво мислите за тези думи (на Урсула)?
Теодора Василиевич: Интересно е, защото ние сме единствената страна тук, която не е част от ЕС. Мисля, че тази част от речта й беше най-интересна, особено за хората от Сърбия. Тя спомена Западните Балкани, а освен тях спомена и Украйна, Молдова и Грузия, и каза, че нашите страни са част от Европа и трябва да се чувстваме европейци. Мисля, че важното, което той каза, е, че ЕС не е завършен без всички нас. Мисля, че това беше най-важната част от речта за нас. Той ни даде знак, че Европейският съюз е готов за нас, но разбира се, трябва да се направи още много. Попитах докладчика на Европейския парламент за Сърбия Владимир Билчик дали може да коментира това и той каза, че това е сигнал, че сме част от Европейския съюз, но все още има много какво да се направи по отношение на демокрацията, правата на човека и други подобни ценности. На този етап знаем, че сме добре дошли, но все още ни предстои много работа, за да станем част от Европейския съюз.
Каталин: Благодаря ви, Теодора от Сърбия. И накрая, нашият кореспондент в Брюксел, Euronews Брюксел е точно пред Европейската комисия, Сандор Цирос. Надявам се, че съм го произнесъл правилно. Сандор, какво можете да ни кажете за тазгодишната реч на Урсула фон дер Лайен за състоянието на Съюза?
Сандор: Много ти благодаря, Каталин. Равносметката е отлична, в пет точки. От речта на Урсула фон дер Лайен има големи очаквания по две причини:
Първо, ЕС е изправен пред сериозна енергийна криза, а според някои това се дължи на политиката на строги санкции на ЕС, която води до повишаване на цените на газа, и хората искат да чуят коментара на Урсула фон дер Лайен, за да разберат дали Комисията ще продължи тази политика на строги санкции срещу Русия или не. Тя каза, че да, те ще продължат. ЕС, и по-специално Европейската комисия, се ангажира да накаже Русия за започването на тази война и да помогне на Украйна да се защити.
Другата ключова тема, която забелязах и която беше силен елемент за мен, беше позоваването на върховенството на закона и демокрацията, като Урсула фон дер Лайен заяви, че трябва да има нов, актуализиран механизъм за борба с корупцията в Европейския съюз и че трябва да има някакъв вид борба с вътрешните врагове, защото тя каза, че в Европейския съюз има някои троянски коне, които служат на външни автокрации и искат да унищожат нашите демокрации. В моята страна, в Унгария, обаче някои хора казаха, че това може би е послание към нашия министър-председател. Мисля, че тези две неща бяха много важни и бяха следени отблизо в Брюксел, но сега Европейската комисия ще представи новото си предложение за решаване на енергийната криза, а това е друга област, която интересува всички европейци.
Каталин: Изводите от речта на Урсула фон дер Лайен за състоянието на Съюза са, че трябва да спестяваме и че националните правителства трябва да намерят повече пари, за да подпомогнат населението и икономиката.
От Страсбург за Euronews, Каталин Лента.