Звезди на оперната сцена и на небесния купол, Египет в Париж и учения на индианците Хопи| Арт и Факти (05.01.25)
От звездата на оперната сцена Соня Йончева с нейните 5 предстоящи гали в София и Пловдив през лятото, до купола на звездното небе и един от най-награждаваните в света астрофотографи Михаил Минков. От изложба до книга – пътуваме из „Египет: Обетованата земя“ в Париж към Аризона с ученията на индианското племе Хопи, представяни от Баба, която се оказва, че не е точно Баба.
Първото за 2025-а издание на „Арт и факти“ ви кани на вълнуваща среща с музиката, фотографията, съвременното аудио-визуално изкуство и литературата така:
Старт
Три пъти във френската столица Париж най-красивата песен за Рождество – „Тиха нощ, свята нощ“, прозучава на български език. Причината е оперната прима Соня Йончева. На 2 януари дворецът Версай чу великолепния ѝ глас отново, след като на 23-и декември тя изнесе своя коледен концерт там, изпълнен за пръв път през 2023-а.
Първият брой на „Арт и факти“ за 2025-а година обаче обръща поглед заедно със Соня Йончева към предстоящите ѝ проекти. В тях има не само оперно пеене, а и изпълнения на филмови песни и дори валс пред Храм-паметника „Александър Невски“.
„Аз съм певица, която играе на сцената. Или актриса, която пее на сцената. Живея за изкуството и живея за любовта”, сподели пред нашата камера Соня Йончева.
Благодарим на всеотдайния ѝ екип за кадрите от предишния ѝ концерт с Пласидо Доминго в София и от нейни изпълнения на Античния театър в Пловдив. Тях и всичко за петте гали в столицата и в града под тепетата през лятото може да гледате от 0:55 минута.
Акт
От звездите в операта, към купола на звездното небе. На една софийска тераса, обгърнати от сивите зимни облаци през деня, ви срещаме с един от най-награждаваните български астрофотографи в света – Михаил Минков.
“В астрофотографията аз винаги съм се опитвал да вкарвам изкуство, тъй като съм завършил художествено училище. Винаги ми е била като част от това да изразявам себе си. Но е много комплексно. Трябва технически човек да е доста грамотен и да има добра идея какво иска да заснеме“.
А той не само иска, а и успява да ни въвлече в идеята си и, застанали пред снимките му, да се чувстваме умиротворени - точно така, както сам казва, че се усеща, когато ги прави. Каним ви да преживеете фтографското пътешествие из небето с Михаил Минков от 8:52 минута. Ще разберете още дали той чува мислите си, когато в най-тъмните и тихи места застава сам с фотоапарата си, какво му дава астрофотографията и какво иска да научат от нея децата му,
Париж арт
В емблематичното “Ателие на светлините” в Париж, изложбата „Египет: Обетованата земя“разкрива пред посетителите величието на една от най-древните цивилизации. Вместо традиционните музейни витрини и артефакти, тук са използвани технологии, с които индустриалното пространство се превръща в магичен портал към миналото.
Гигантските стени на залата оживяват с прожекции на пирамиди, храмове и сфинксове, докато зрителите сякаш плават по водите на Нил или изкачват върха на Хеопсовата пирамида. Всичко това – в съчетание с въздействащи визуални ефекти.
Изложбата отдава почит на едни от най-бележитите фараони, както и на монументите, които те оставят след себе си – от храмовете в Луксор и Абу Симбел до великолепните гробници в Долината на царете и Долината на цариците. Това не е просто изложба – това е среща с времето. Едно пътуване, което съчетава изкуството, технологиите и историята, за да върне към живот един от най-великите периоди на човечеството. А нашият кореспондент в Париж Йорданка Костадинова ни разхожда из „Египет: Обетованата земя“ от 15:43 минута.
Свят
Преди 29 години Катерина Стойкова заминава за САЩ. Днес пътува през Океана, за да свързва не само реалния си живот между двете страни, а и живота на своите книги. Защото и на двете места я познават с поезията, която пише, а и превежда на български и на английски. „Арт и факти“ я срещна на Панаира на книгата в София, за да ви запознае с нея и първия ѝ роман „Нокомис“.
“Нокомис е книга за пътя. В нея се разказва за една жена, която намира духовния си учител и той е Баба. Баба е титла“, разкрива завръзката писателката.
Част от действието се развива в САЩ, а ученията са на индианското племе Хопи в Аризона. Но те не са точно така, а и Баба не е точно това, за което се е представяла, научава героинята по своя път. Тогава започват разсъжденията и въпросите, многото въпроси в книгата.
И защото тя е разделена на 7 – точно колкото са посоките на света според американските индианци, “Арт и факти“ зададе на Катерина Стойкова 7 въпроса, провокирани от изреченията, с които тя започва всяка нова част. Може да чуете и тях, и отговорите ѝ, както и да научите още за „Нокомис“ от 19:04 минута.
Цялото предаване може да гледате във видеото. Благодарим ви!
Повторението на този епизод на „Арт и Факти“ е на 12-ти януари, а следващото издание – на 19-ти януари. Винаги от 13:30 часа. А всички предавания ще може да намерите и в сайта на Euronews Bulgaria в рубрика Предавания.