Пиеса за чумата, поп арт, съвременен танц, изложба "Колко те харесвам" и една уникална рокля от Раковски до Анкара и Токио | Арт и Факти (08.12.24)
Може ли да се говори с хумор за чума? Едноименната пиеса на Сатиричния театър в София го доказва, като надгражда хумора с ирония и сарказъм. А дали поп артът живее и днес? Една изложба в сърцето на Париж дава отговор. Добавяме още разказ за смисъла на съвременния танц в огледалото на Межднародния фестивал „Aerowaves in Sofia“ и творческите отговори на провокацията „автобиография“ и „автопортрет“ в изложбата „Колко те харесвам“. А модата присъства с една уникална рокля от десетки карета с калоферска дантела, ушити в Раковски, и вече събрали аплаузи в Анкара и Токио. Шестото издание на „Арт и факти“ разказва за всичко това така:
СТАРТ
"Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът!” В този анонс на „Чумата“ режисьорът Боил Банов вдига завесата към това, което го е предизвикало творчески в текста на Джордже Кокош, за да го постави в Сатиричния театър "Алеко Константинов" в София. А пред „Арт и факти“ допълва:
„Тя е театрална, хубава история, просто ме наведе в посока да работя от моя злощастен опит в политиката и въведох едни интересни теми и текстове, които, мисля, направиха спектакъла много качествен – много смешен и в същото време сериозен”.
Кой е нововъведеният герой в пиесата и какво мислят актьорите за ролите си, кои са любимите им реплики и търси ли се директно послание? Гледайте от 01:03 минута. Благодарим на Сатиричния театър за кадрите от пиесата.
ПАРИЖ АРТ
10 години от откриването си отбелязва през 2024 година Фондация Луи Вюитон. Тя отпразнува юбилея си с грандиозна изложба, която проследява едно от най-влиятелните художествени движения на 20-ти век – поп арт-ът. Под мотото "Поп завинаги, Том Веселман и ..." експозицията не само че представя едно от най-забележителните имена в движението – Том Веселман, но събира творби и на 35 други художници, чиято работа разглежда поп културата и нейното влияние върху съвременното изкуство.
Творбите са разположени и на четирите етажа на фондацията, като се проследява развитието на поп арт движението – от неговите корени в дадаизма през 20-те години на миналия век до съвременните му прояви.
Експозицията ще продължи до 24 февруари 2025-та. А нашият кореспондент от Париж Йорданка Костадинова ни я показва от 05:46 минута.
AKT
От Париж, който разказва за попарта, “Арт и факти“ ви пренася в българската столица, превърнала се в сцена на съвременния танц по време на Международния фестивал "Aerowaves in Sofia". Тази година в третото му издание зрителите се докоснаха до търсенията на артисти от Германия, Испания, Франция, Люксембург, Португалия, Холандия и Перу.
“За разлика от животните, човекът има нужда от емоция, има нужда да бъде провокиран, има нужда да се смее и плаче по време на представленията, а впоследствие - да се срещне и с артистите. Това се оптваме да правим – целият този процес да бъде затворен: от артистите на местно ниво, през тези, които ни гостуват, до публиката, която прави смислен този процес“, разказва Атанас Маев, съосновател на Derida Dance Center и културен мениджър.
Като благодарим на организаторите на фестивала за кадрите от тазгодишните участници, ви предлагаме да ги видите от 09:21 минута. Ще научите още за историята на фестивала и как той променя мястото на България върху картата на съвременния танц.
ФАКТ
Може ли в ушиването на една рокля да участват стотици хора? „Да“ е краткият отговор на световното име в модата Иван Донев. „Арт и факти“ разкрива магията на творческия му процес, като ви води не в неговото ателие, а... в читалище „Свети Свети Кирил и Методий“ в Раковски. Роклята, която тук се сътворява, носи името „От златните ръце на нашите баби и майки“.
“Тук вложихме труда на българката - един труд, който е известен по целия свят. Идеята дойде от калоферската дантела - ние я имаме. И мислейки кои майстори да бъдат потърсени, за да я представим, си дадох сметка, че майсторите са във всеки един дом”, разказва Иван Донев.
Моделиерът, носител на "Златна игла" и още куп световни награди, за някои от които сме разказвали в „Добро утро, Европа“, изминава дълъг път от идеята до реализацията ѝ. Преди дни роклята вече срещна своята първа публика и представи България в Турция и Япония. Още за колекцията на Иван Донев, част от която е моделът от карета с калоферска дантела, защо дизайнерът казва, че това е само малката рокля и какво се крие зад „големия“ ѝ проект? Ексклузивно за продължението - от 15:03 минута.
ЦВЯТ
В това издание ви водим и в “Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство ”, където шестима художници са подредили творби в обща изложба. В нея показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят. Името на експозицията е “Колко те харесвам”, а неин куратор – Надежда Джакова.
Пред камерата на „Арт и факти“ тя представя произведенията и интерпретациите по темата “автобиография” и “автопортрет“ на всеки един от творците - Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков.
“Проектът “Автобиография“ не е затворен проект. Художникът непрекъснато пише своята история - реагира, създава и отразява това, което е около него. Това е един отворен проект, който чака своето продължение”, казва Джакова.
Вижте „Колко те харесвам“ от 19:47 минута.
Цялото предаване може да гледате във видеото. Благодарим ви!
Повторението на този епизод на „Арт и Факти“ е на 15-ти декември, а следващото издание – на 22-ри декември. Винаги от 13:30 часа. А всички предавания ще може да намерите и в сайта на Euronews Bulgaria в рубрика Предавания.