Награди и наградени, български фолклор в Париж, фадо, нихон-буйо и карусел на модата | Арт и Факти (27.10.24)
Международни награди и наградени за литература и оперно пеене, група за интерпретации на български фолклор в Париж, симбиоза между музика и танц с португалското фадо и японският нихон-буйо, смиряване на противоположностите в изложбата „Някъде тук“ – завъртаме и „Карусела“ на модата в третия епизод на Арт и Факти:
СВЯТ
Писателката Хан Канг от Южна Корея е носител на тазгодишната Нобелова награда за литература. В мотивите се посочват силната ѝ поетична проза, която се противопоставя на исторически травми и разкрива крехкостта на човешкия живот.
Седмица след спечеления Нобел, книгите на писателката надхвърлиха продажби от един милион екземпляра в Южна Корея по данни на три големи книжарници. Литературният възход на Хан Канг започна с романа ѝ "Вегетарианката" (The Vegetarian) . Издаден през 2007 година, той е преведен на английски от Дебора Смит през 2015-та. Година по-късно Хан Канг е удостоена с "Международен Букър" – отличието, което миналата година спечелиха Георги Господинов и преводачаката на неговото „Времеубежище“ Анджела Родел.
Какво каза Хан Канг при получаването на приза вижте от 1:13 минута.
АРТ
Вижда ли се като носител и на Нобел Георги Господинов, който сред многобройните си награди за литература сега сложи до сърцето си още една буквално - френският Орден за изкуство и литература, на който стана Кавалер? „Арт и факти“ му зададе въпроса в интервю в Резиденцията на френския посланик минути по време на церемонията по връчване на отличието.
То се присъжда заради дълбокия хуманизъм на творбите му и разпространяваните от тях общоевропейски и човешки ценности, обяви Негово превъзходителство Жоел Мейер, който лично закачи ордена до сърцето на Господинов. За преводачката на книгите му на френски език Мари Врина-Николов един от неговите приноси е, че българската литература най-после получи своето място в голямата република на литературата.
Как приема Господинов отличието, превежда ли се вече на различни езици последния му роман „Градинарят и смъртта“ и още - какво сее писателят – от 2:47 минута на „Арт и факти“.
ПАРИЖ АРТ
Тя е Стефка Митева, сърцето на музикалната формация „Оренда“, която от 10 години радва френската публика със забележителни интерпретации на български народни песни. Основава Идеята се ражда през 2014 година, когато с французойките Сандрин Конри и Джулия Орсет се събират на сцената на „The Voice“, поканени от големия рапър Maître Gims, чиято мечта е да пее с български хор. По-късно триото ще се трансформира в хор, а в последствие - и в квартет.
Музиката на „Оренда“ е вдъхновена от автентични български народни песни с добавен модерен привкус. Участвали в множество музикални фестивали във Франция и в Люксембург, неотдавна в колаборация с белгийската поп сензация Стромае включват интерпретации на български фолклорни мотиви в новата му песен „Ад“.
Стефка Митева отвори вратите на дома си в Париж за нашия кореспондент Йорданка Костадинова, за да разкаже пред „Арт и факти“ за пътя си дотук, както и любопитни моменти от запознанството си с поп звездите Метр Гимс и Стромае. Чуйте и вижте от 08:15 минута.
СТАРТ
„Някъде тук“. В галерия „Българи“ в центъра на софия Десислава Денева – Деде ни посреща в онзи вълнуващ момент за един творец, когато картините за новата му изложба са избрани от куратора, но все още не са по стените на изложбеното пространство.
“Противоположни усещания, противоположност, които са събрани в едно – това са моите картини,“ признава пред камерата на "Арт и факти".
Болка от разрухата на войната. От веригите в света на повсеместната свързаност и добавената реалност. От пандемията. И смирение пред природата, величава в своите неизменни пейзажи. Ще ги усетим в различните цикли на изложбата, събрала творби на Деде от 2019 до наши дни.
“Това е една социална живопис – провокативна, която не те оставя спокойно да минеш покрай нея. И едновременно с това в едни пейзажи от природата, където тя търси своето спокойствие”, казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова, която дава името на изложбата.
Какво е „някъде тук” за нея и за художничката – вижте от 14:31 минута.
ЦВЯТ
Сега ви каним в света на модата с дефилето на топ коафьора Митко Дамов. За него той превърна Ботаническата градина на Софийския университет във въртележка. Точно както нарече своя спектакъл - “Карусел“.
“Защото всичи сме на въртележката буквално. която ни завихря и ни кара да се чувстваме изпаднали от борда”, обяснява Митко Дамов.
Накъде ще ни завърти въртележката? От миналото към бъдещето или обратно? Какво ще видим в това завъртане и как дефилето ще ни го представи? Вижте от 16:46 минута и не оставяйте да отлетят при завихрянето на карусела думите на Митко Дамов за „отговорността, която носим за всяка една постъпка, която правим”.
Благодарим за кадрите от спектакъла на Пламена Мирчева.
АКТ
През 1920 г., в сезона на черешите , се ражда Амалия Родригеш – „гласът на Португалия. "Ах, Амалия - житейско преживяване" е първата биографична история, посветена на нея. Грабващият разказ ни показва фадо певицата такава, каквато не сме я виждали досега.
На 6 октомври Португаля отбеляза 25-годишнината, откакто Амалия си отиде. Как почетоха своята фадо кралица в Лисабон – разказваме от 19:16 минута.
А след това ви потапяме в изкуството, което визуализира всяка чувствена музика – танцът. Ще го направим с нихон-буйо – древният дворцов японски танц, който пренася през вековете ценности като дисциплина, хармония, уважение към детайла и въображението. Той често се предава от поколение на поколение. Така достига и до Фуджима Ранко - не само световно известен танцьор, но и учител, който пътува из целия свят, за да представи нихон-буйо и историята му пред нови публики.
Направи го и пред нашата камера, като пред Виктория Венкова разказа откъде е тръгнал интересът му към танца и как в него ветрилото се използва за пресъздаване на всевъзможни предмети от ежедневието. Ще чуете и думите на танцовия критик Сакурай Такако за нихон-буйо. Всичко във видеото от 21:24 минута.
ФАКТ
Докъде може да се извиси гласът на оперната певица Александрина Пендачанска успя да почувства публиката в Софийската опера по време на Гала концерта на лауреатите на Международната награда "Никола Гюзелев". Сопраното получи приза, присъден тази година и на още двама оперни артисти: басът Бисер Георгиев и мецосопраното Даниела Дякова.
Международната награда е в памет на прочутия оперен бас Маестро Никола Гюзелев ,Доктор Хонорис кауза на БАН, Комендаторе на Италия и носител на редица световни отличия, разказва съпругата му и учредител на Фондация с неговото име Анна Мария Петрова-Гюзелева.
Какво разказа пред камерата на "Арт и факти" за самата награда, идеята и реализацията ѝ, чуйте и наградените гласове от 23:43 минута.
Цялото предаване може да гледате във видеото. Благодарим ви!
Повторението на втория епизод на „Арт и Факти“ е на 3-и ноември, а третото му издание – на 10-и ноември. Винаги в 13:30 часа. А всички предавания ще може да намерите и в сайта на Euronews Bulgaria в рубрика Предавания.