Находки от недрата на земята, „Рибният буквар“ в Париж и златни награди за кино, музика и мода | Арт и Факти (22.12.24)
Археологическата 2024-та през очите на археолога и директор на Националния исторически музей д-р Бони Петрунова и как „Рибният буквар“, писан преди 200 години, стигна до Париж, са само две от темите в последния брой на „Арт и факти“ за тази година. В него ще ви срещнем и с наградените българи – Васил Димитров, създател на Европейския музикален фестивал, който получи „Златен век“ – звезда, и режисьорката дебютант Симона Евстатиева, спечелила голямата награда за късометражен филм на юбилейния десети кино-литературен фестивал „Синелибри“. Ще ви разкажем и кой грабна „Златна игла“ за мода в 30-ото издание на Академията за мода.
АРТ
Ако е важно да гледаме към звездите, за да живеем с мечти за бъдещето, то знанието какво има в недрата на земята, където са нашите корени, е необходимо, за да разберем кои сме. Ето защо в последното за 2024-Та издание на „Арт и факти“ говорим за археология с директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, археолог, автор на повече от 200 книги, статии, монографии и научнополулярни публикации.
„Когато имаме тежка година като материални и политически условия, имаме неочаквано добри резултати. Като че ли миналото ни чука на вратата и казва: „Хей, не го изоставяйте това нещо, продължавайте да работите, защото си заслужава“, споделя Петрунова.
Кои са неочаквано добрите резултати за археолозите към музея, кога и къде ще можем да ги видим и защо д-р Петрунова нарича артефактите, които откриват с колегите ѝ, sms-и от миналото – гледайте от 01:10 минута. Благодарим за кадрите от разкопките на Archaeologia Bulgarica.
АРТ ПАРИЖ
„Рибният буквар“, създаден преди 200 години от д-р Петър Берон, пристигна в Париж. Той бе представен в Централата на ЮНЕСКО под формата на изложба с постери от страниците на първия новобългарски учебник по повод неговия юбилей. Събитието е и част от международния календар на значими годишнини на международната организация, а инициативата за експозицията е на Университета по библиотекознание и информационни технологии и Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
„Букварът е изключително интересен, защото той, макар и писан през 20-те години на 19 век, създава неща, които по своята идея за образование са актуални и днес. Може би един издател трябва да направи една нова доработка на този буквар и да използва идеята, заложена от Петър Берон“, споделя пред нашия кореспондент във френската столица Йорданка Костадинова проф. Велизар Велев – преподавател в УНИБИТ.
Още за значението на „Рибния буквар“ днес, как звучат откъси от него, прочетени от гимназисти от български училища в чужбина, и къде още ще бъде представена изложбата с постери от учебника, гледайте от 07:17 минута.
AKT
Едва на 27 години, Симона Евстатиева печели голямата награда за късометражно кино на десетото юбилейно издание на фестивала „Синелибри“. Филмът „Двама“ разказва в 14 минути историята на възрастен професор, загубил съпругата си, по мотиви от разказа „Да“ на писателката Йорданка Белева.
„Когато избереш един автор, чийто разказ си решил да използваш, се появява една допълнителна отговорност освен към писателя, и към неговите почитатели, както в случая с Йорданка Белева за мен. Мисля, че постигнах това да не съм съвсем сама, тъй като съм ѝ страшно благодарна, понеже тя от самото начало подкрепя и мен, и целия екип“, разказва пред Виктория Венкова младата режисьорка.
Симона Евстатиева споделя още, че не е очаквала наградата и че за целия екип на филма тя е била „полет в изкуството“. Кадри от трейлъра и още за творбата може да гледате от 10:46 минута.
ФАКТ
От киното към музиката с още един отличен през годината български творец – Васил Димитров – диригент, арт мениджър, създател на първото радио за класическа музика у нас и президент на Европейския музикален фестивал от неговото начало през 2001-ва година.
Тази година той получи „Златен век“ – звезда от Министерство на културата за своите заслуги към класическата музика у нас.
„Когато не получиш награда, се питаш: Защо не получих?“. А когато получиш, трябва да се запиташ: „Защо получих“? И ако си отговориш добре на този въпрос, значи ще имаш възможност да се развиваш и напред“, споделя Димитров.
Още за класическата музика, за Европейския музикален фестивал и за конкурса за млади и талантливи музиканти, който им помага да се развиват – гледайте от 13:03 минута. Кадрите от концертите са предоставени от екипа на фестивала – благодарим им, че ни потопиха в света на класическата музика.
ЦВЯТ
Наградата за мода „Златна игла“ навърши 30 години. Академията за мода, която ги връчва от началото на своето създаване, отличава с тях всяка година най-добрите български дизайнери и творци в бюти индустрията. Тази година дизайнер на годината не за пръв път стана Стоян Радичев.
С него „Арт и факти“ ще ви срещне през 2025-а година. От 18:35 минута проф. Любомир Стойков разказва и за отличените в другите категории на наградата, която празнува 30 години заедно с Академията за мода.
„Ние създадохме Академията за мода буквално 5 години след началото на прехода в България. И това беше един период, който беше белязан с адаптиране на българската мода към европейската, от една страна. И от друга – към възможността нашите дизайнери да се състезават със своите чуждестранни колеги“.
Благодарим на екипа на „Академия за мода“ за кадрите от бляскавата церемония по награждаването и ревютата, които ни предостави.
СВЯТ
Жители и гости на Ню Йорк се стичат към популярната пешеходна зона Хайлайн в Ню Йорк, за да видят най-новата арт инсталация. 16-метровата скулптура на птица на Айвър Аргоу, наречена „Динозавър“, представлява огромен гълъб с поглед към 10-о авеню.
Инсталацията ще се извисява над кръстовището на 10-о авеню и 30-а улица през следващите година и половина, а „Арт и факти“ ви го показва от 23:07 минута.
Цялото предаване може да гледате във видеото. Благодарим ви!
На 29 декември „Арт и факти“ ще повтори в броя си някои от най-интересните теми от годината. Следващото редовно издание очаквайте на 5 януари 2025 година. Винаги от 13:30 часа. А всички предавания ще може да намерите и в сайта на Euronews Bulgaria в рубрика Предавания.