Икономика

Египет увеличава производството на биогаз от оборски тор

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Мохамед Еиса е фермер от село Езаб ел-Фашн ел-Шаркея в южната египетска провинция Бени Суеф. Той е един от десетките производители, които наскоро са инсталирали инсталации за производство на биогаз в къщите си, за да превърнат животинския тор в гориво за готвене и органични торове.

Еиса отглежда картофи. Твърди, че съоръжението в дома му пести пари за купуване на бутан.

Инсталацията за биогаз ни носи ползи в къщата и на полето. Намали потреблението на бутанови бутилки. Преди купувах четири бутилки на месец, всяка за 170 египетски лири. Сега купувам само по една бутилка на месец. Устройството ми спестява около 500 лири на месец. Освен това ми осигурява органични торове, които използвам на полето, за да подхраня реколтата от картофи.

Мохамед Еиса – фермер

Устройството в дома на Мохамед Еиса е инсталирано от дружеството "Биомаср Египет". То е специализирано в превръщането на органични отпадъци в биоенергия. В цялата страна са инсталирани над 1000 устройства за биогаз.

Инсталацията функционира на три етапа. Първият е захранване с оборски тор, който се смесва с определено количество вода.

После отпадъците отиват във ферментатор, който е напълно изолиран от външната среда. В него бактериите започват да се хранят с отпадъците и в крайна сметка произвеждат метан, който е основен компонент на природния газ. Метанът отива в къщите, където се изгаря в печките. Страничният продукт от този процес е вид тор, който растенията лесно усвояват. Органичните торове могат да служат като заместител на химическите, които са много скъпи и дефицитни.

Досега разполагаме с не повече от 5000 инсталации с биогаз в домакинствата. Това е само половин процент от потенциала на Египет. Причините за това са много, включително недостиг на средства. Нуждаем се от всеобхватна система за информиране на населението как биогазът може да помогне за решаването на енергийните проблеми на страната.

Ахмед Медхат – бивш директор на Асоциацията за биоенергия на Египет

Освен от животински тор, биогаз може да се произвежда и от разлагането на други органични отпадъци, включително растителни и отпадъчни води.

Биогазът може да се използва за производство на електроенергия и топлина. В последните години има нарастващ интерес към използването на биогаз като чиста алтернатива на изкопаемите горива.

Международната агенция по енергия прогнозира ръст от 32% на производството на биогаз в периода 2023-2028 г.

През последните 10 години Египет, който е нетен вносител на енергия, възприе технологията за производство на биоенергия от оборски тор, за да намали потреблението на изкопаеми горива в селските райони.