Общество

Южните страни са по-доволни от баланса между работа и личен живот, посочва ново проучване

От Тодор Драганов Тодор Драганов Международен редактор

Според неотдавнашно проучване държавите от глобалния юг са по-доволни от баланса между професионалния и личния си живот в сравнение с държавите от ЕС.

Amrop, водеща световна консултантска компания в областта на лидерството и търсенето на изпълнителни директори, проведе проучването „Смисълът на работата“ с 8000 участници в Германия, Франция, Полша, Обединеното кралство, САЩ, Китай, Индия и Бразилия.

Това, което ни изненада и което наистина е сигнал за събуждане, е тази, да я наречем, криза на лидерството в някои страни. И така, нежеланието да се издигнат и да имат желанието да влязат в отговорна роля, било то в бизнеса, било то в политиката или където и да било. Това е нещо, което наистина трябва да разгледаме. Как можем да променим тази динамика като общества на Запад? И това е сигнал за събуждане. 

Аника Фарин, глобален председател на Amrop

С развитието на изкуствения интелект и демографските промени, като например пенсионирането на поколението „Бейби бум“ и навлизането на поколението Z в работната сила, обществата ще трябва да приемат промените навсякъде.

Мисля, че не можем да подценяваме това, което предстои. Ако погледнем демографските данни, ще видим какво предстои. Ще трябва да имаме повече хора, които да доведем в нашите страни. С образованието не можете да изградите всичко сами. Това е дебат, който продължава, и ние трябва да бъдем по-иновативни.

Аника Фарин, глобален председател на Amrop

Според проучването страните и възрастовите групи са обединени в мотивацията си за работа, вкоренена в доброто заплащане и интересната работа. Фарин призовава европейските лидери да започнат да се занимават със сериозните проблеми по-добре рано, отколкото късно.

Една от темите, по които наистина трябва да говорим, и знам, че това невинаги е популярно, а именно, че на хората може да им се наложи да работят по-дълго в някои страни. Не казвам, че трябва да го правят, но отново, да се даде възможност за по-независими умове. Така че, ако хората искат, как можем да насърчим като правителства, като общество тази възможност? Това са идеите на масата. Искам да кажа, по-малко данъчно облагане, когато работите след 63 години. Нека създадем повече инициативи. 

Аника Фарин, глобален председател на Amrop

Фарин добавя, че трябва да се започне работа още през новата година, за да могат тези инициативи да бъдат добре изградени и обсъдени от европейския парламент и европейската комисия. Според нея само така ще може да се запази качеството на работната сила.