Носителите на Нобеловата награда за мир призовават за постигане на свят без ядрени оръжия
Японската група на оцелелите от атомната бомба "Нихон Хиданкьо" прие Нобеловата си награда за мир на 10 декември, призовавайки страните да премахнат оръжията, които отново представляват заплаха 80 години след бомбардировките в Хирошима и Нагасаки, написа БГНЕС.
Един от тримата съоснователи на "Нихон Хиданкьо", приел наградата, 92-годишният оцелял от Нагасаки Теруми Танака, поиска „действия от страна на правителствата за постигане“ на свят без ядрени оръжия, предаде АФП.
Наградата беше връчена на официална церемония в кметството на Осло в момент, когато държави като Русия – която има най-големия ядрен арсенал в света – все по-често използват атомната заплаха.
„Безкрайно съм натъжен и разгневен, че „ядреното табу“ заплашва да бъде нарушено“, каза Танака пред събралите се високопоставени лица и гости, някои от които облечени в традиционни норвежки бунади или японски кимона.
Руският президент Владимир Путин неведнъж е правил ядрени заплахи в опит да възпре Запада и да надделее във войната в Украйна. В средата на ноември той подписа указ за намаляване на прага за използване на атомни оръжия.
В удар по украинския град Днипро няколко дни след това руската армия демонстративно изстреля хиперзвукова ракета, способна да носи ядрена бойна глава. В този случай вместо нея беше изстрелян обикновен заряд.
Нихон Хиданкьо работи неуморно, за да избави планетата от оръжията за масово унищожение, като разчита на свидетелствата на оцелелите от Хирошима и Нагасаки, известни като „хибакуша“.
Арт инсталация в Стокхолм е посветена на известни лауреати
„Водещи светлини“ е поклон пред жените пионери, чиято изключителна работа е отличена с Нобелова награда. Художествената инсталация е част от фестивала „Светлините на Нобеловата седмица“, който започна по време на пандемията от коронавирус през 2020 г.
Създаваме фестивал на светлината тук, в Стокхолм, който е вдъхновен от всички Нобелови лауреати. Така че всяко произведение на изкуството всъщност е вдъхновено от различен лауреат или различно откритие.
От учредяването на Нобеловата награда през 1901 г. досега тя е присъждана на жени 66 пъти. Сред отличените тук е Мария Склодовска-Кюри, първата жена, получила две Нобелови награди.
Светлината сама по себе си е невероятно средство, когато става въпрос за изкуство и публично пространство. Тя е наистина привлекателна и също така универсална. Тя говори на такъв език, който може да свърже хората.
Художествената творба LUCIFERIN е вдъхновена от Нобеловата награда за химия за 2008 г., присъдена на Осаму Шимомура, Мартин Чалфи и Роджър Й. Циен за откриването и разработването на зеления флуоресцентен белтък GFP. Изследователи от цял свят използват това откритие, за да проследяват процеси като развитието на мозъчните клетки, растежа на туморите и разпространението на раковите клетки.
Наистина е окуражаващо, че имаме толкова много творци, които се интересуват от науката, която стои зад наградите. Много от художниците, с които работим наистина се интересуват от физика, химия, наука и изкуство.
„Любов от пръв поглед“ е вдъхновена от едноименното стихотворение на носителката на Нобелова награда Вислава Шимборска за трансформиращата сила на случайните срещи. Инсталацията „Транцлуцентни'' се опира на новаторската работа на Денис Габор, който получава Нобелова награда за физика през 1971 г. за работата си в областта на холографията.
Светлинната инсталация, наречена „Надежда“, цитира лауреата на Нобеловата награда за мир Малала Юсафзай: „Нека това бъде последният път, когато дете губи живота си във война“. Юсафзай получава наградата за мир през 2014 г. на 17-годишна възраст за борбата си за образование на момичетата в родната си страна, Пакистан. Тя е най-младият Нобелов лауреат.
Фестивалът е представен от музея на Нобеловата награда. Стокхолм е осветен от светлинни инсталации по време на седмицата на Нобеловите награди до 14 декември.