Внесоха искане за импийчмънт на южнокорейския президент след опита му да наложи военно положение
Опозиционните партии внесоха предложение за импийчмънт на президента Юн Сук Йол, след като обявеното от него бе блокирано от законодателите.
Основната опозиционна Демократическа партия и 5 други по-малки опозиционни партии, сред които Партията за възстановяване на Корея и Партията на реформите, внесоха предложението в бюрото за законопроекти в Народното събрание в 14:43 ч. местно време, предаде Йонхап, цитирана от БГНЕС.
Предложението за импийчмънт беше подписано от 190 опозиционни депутати и един независим депутат, без да бъде подкрепено от нито един депутат от управляващата партия.
Опозиционните партии планират да докладват предложението на пленарната сесия на парламента на 5 декември и да го подложат на гласуване на 6-и или 7-и декември.
По закон предложението за импийчмънт трябва да бъде подложено на гласуване между 24 и 72 часа след докладването му на пленарна сесия. Представителят на партията „Възстановяване на Корея“ Шин Чанг-сик заяви, че партиите все още не са решили дали да гласуват „веднага“ или по друго време „в рамките на 72 часа“.
Предложението за импийчмънт изисква мнозинство от две трети, за да бъде прието от парламента. От 300-членното Народно събрание опозицията ще се нуждае от 8 гласа от управляващата Партия на народната власт, за да приеме законопроекта.
Искането за импийчмънт не срещна одобрението на управляващата Народна партия в Южна Корея. Нейните депутати решиха да се противопостави на предложението за импийчмънт на президента Юн Сук-йол като част от партийната си линия.
Същевременно лидерът на управляващата Народна партия Хан Дон-ху заяви, че е предал на министър-председателя и началника на президентската канцелария молба, в която се призовава президентът Юн Сук-йол да напусне партията заради въведеното от него военно положение.
По-рано днес южнокорейският президент Юн Сук-йол заяви, че ще отмени военното положение, което въведе часове по-рано, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Президентът заяви това, след като парламентът се противопостави на действията на президента и обяви въведеното от него военно положение за невалидно.
Юн обяви, че въвежда военното положение, за да се противопостави на "антидържавни сили" сред опонентите си. Възмутените депутати обаче гласуваха против военното положение.
Против военното положение гласуваха всички 190 народни представители, които присъстваха на извънредното заседание на парламента. Съгласно южнокорейското законодателство президентът трябва веднага да отмени военното положение, ако парламентът поиска това с мнозинство от гласовете на депутатите.
Кризата в Южна Корея, която е демокрация от 80-те години на миналия век и която е основен съюзник на САЩ в Азия, стана причина за безпокойство по света.
Съединените щати заявиха, че следят с "голяма тревога" случващото се и изразиха надежда, че политическите различия ще бъдат преодолени по мирен път.
Шокиращият опит на Юн да въведе първото военно положение в Южна Корея от повече от четири десетилетия потопи страната в най-дълбоките сътресения в съвременната ѝ демократична история и изненада близките ѝ съюзници по света.
Съединените щати, които разполагат близо 30 000 войници в Южна Корея, първоначално изразиха дълбока загриженост от обявяването, а след това облекчение, че военното положение е приключило.
Драматичното развитие на събитията застрашава бъдещето на Юн - консервативен политик и бивш прокурор, който беше избран за президент през 2022 г.
Основната опозиционна партия в Южна Корея, чиито депутати прескачаха огради и се сблъскваха със силите за сигурност, за да могат да гласуват за отмяна на закона, поиска Юн да се оттегли незабавно заради „опита за метеж“.
Най-големият синдикат в страната също призова за „безсрочна обща стачка“, докато Юн не подаде оставка.
Лидерът на управляващата партия на Юн определи случилото се като „трагично“ и призова замесените да бъдат подведени под отговорност.
„Преди малко Народното събрание поиска отмяна на извънредното положение и ние изтеглихме военните, които бяха разположени за военните операции“, заяви Юн в телевизионно обръщение около 4:30 ч. (21:30 ч. българско време)
„Ще приемем искането на Народното събрание и ще отменим военното положение чрез заседание на кабинета.“
Високопоставени помощници, работещи за Юн, предложиха масово да подадат оставка заради обявяването на военното положение, съобщи Йонхап.
Обратът предизвика радост сред протестиращите пред парламента, които се пребориха с ниските температури, за да бдят през цялата нощ в знак на несъгласие с разпореждането на Юн за въвеждане на военно положение.
Демонстрантите, които развяваха южнокорейски знамена и скандираха „Арестувайте Юн Сук Йол“ пред Народното събрание, избухнаха в радостни възгласи.
Юн изтъкна няколко причини, за да оправдае военното положение - първото в Южна Корея от повече от 40 години.
„За да предпазя либерална Южна Корея от заплахите, които представляват комунистическите сили на Северна Корея, и за да премахна антидържавните елементи, които ограбват свободата и щастието на хората, обявявам извънредно военно положение“, заяви Юн в телевизионно обръщение.
Юн не даде подробности за заплахите на Севера, но технически Югът остава във война с Пхенян.
„Нашето Народно събрание се е превърнало в убежище за престъпници, в свърталище на законодателна диктатура, която се стреми да парализира съдебната и административната система и да преобърне нашия либерален демократичен ред“, заяви Юн.
Президентът определи основната опозиционна Демократическа партия, която има мнозинство в 300-членния парламент, като „антидържавни сили, които целят да свалят режима“.
Юн и неговата Партия на народната власт са в ожесточени противоречия с опозицията относно бюджета за следващата година.
Миналата седмица депутатите от опозицията одобриха значително намален бюджетен план чрез парламентарна комисия.
Лидерът на Демократическата партия, който е осъден за нарушения на изборното законодателство и е обвинен в корупция, влезе в конфликт с Юн и по отношение на разследванията срещу съпругата на президента и висши служители.
Ходът на Юн дойде, след като рейтингът му падна до 19% в последното проучване на Галъп миналата седмица, като мнозина изразиха недоволство от управлението на икономиката и противоречията, свързани със съпругата му Ким Кин Хи след разразил се скандал за търговия с влияние.