Европа

Милен Керемедчиев: Военното положение в Южна Корея е много крайна мярка и ще доведе до напрежение

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Протести, арести и сблъсъци за пореден ден на протестите в Грузия. А Румъния е на кръстопът след неочаквания резултат от първия тур на президентските избори и възхода на крайнодесните на парламентарния вот.

За рисковете и пътя пред двете държави говори в ефира на "Euronews Primetime" Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и международен анализатор.

"Не за първи път в края на своите мандати президентите на Южна Корея завършват с обвинения, няколко от тях и в затвора. Колкото и странно да звучи за тази развита икономика, корупционните практики там са доста широко разпространени. Обвинението за корупция много често води до сериозни последици. Тук отново говорим за финансови машинации, финансови злоупотреби от страна на президента към опозицията и партиите в парламента. Но обявяването на военно положение е много крайна мярка, която ще доведе до протести, които могат да доведат до насилие. Желанието на протестиращите е парламентът да отмени военното положение. Това ще доведе до сериозно напрежение и по границата със Северна Корея", обясни Керемедчиев.

"Румъния стои по-стабилно вътрешнополитически отколкото България. Партиите, които спечелиха парламентарните избори, могат да съставят правителство. Имат достатъчно мнозинство. Единственото неясно в целия този пъзел е резултатът от президентските избори. Системата в Румъния е малко по-различна, защото президентът избира и назначава министър-председателя, като го избира по такъв начин, че той да може да получи подкрепа от парламентарно представените партии. А не както в България, партиите излъчват с гласуване министър-председателя. Много е важно да видим какъв ще е резултатът от президентските избори. Както виждаме Кайлин Джорджеску, който наистина е тази нова звезда, която излезе на небосклона, изцяло базирайки се на спекулативни твърдения, на много сериозна кампания в социалните мрежи, особено в TikTok", посочи той.

"Европа започва бавно и уверено, чрез гласуване, да излъчва силни лидери и държавите, които не го правят, каквато в момента е България, по-скоро остават в периферията на вземането на общите решения, тъй като Европа се превръща вече в съвкупност от държави със силни лидери, които имат общи интереси Европа да върви в определена посока, а не да бъде ръководена от Европейската комисия. Тези тенденции минават през избор и се виждат и ако някой ги пренебрегне или пропусне, както става с България, по-скоро ще бъде в догонващата и слаба позиция", заяви Милен Керемедчиев.

 

Цулия разговор вижте във видеото.