Северна Корея се хвали с „най-мощната“ ракета в света, която според експерти е твърде голяма за военна дейност
Северна Корея се похвали в петък, че новата междуконтинентална балистична ракета, която изстреля наскоро, е „най-мощната в света“ - твърдение, което се смята за пропагандно, след като експерти оцениха, че тя е твърде голяма, за да бъде използвана във военни ситуации.
Междуконтиненталната балистична ракета, изстреляна в четвъртък, летя по-високо и по-продължително от всяко друго оръжие, което Северна Корея е тествала. Според чуждестранни експерти обаче тестът не показва, че Северна Корея е преодоляла някои от последните технологични пречки, за да притежава функциониращи МБР, които могат да поразяват континенталната част на САЩ.
Севернокорейската централна информационна агенция определи ракетата като Hwasong-19 и я нарече „най-мощната стратегическа ракета в света“ и „усъвършенствана оръжейна система“. По данни на медията лидерът Ким Чен Ун е наблюдавал изстрелването, като го е определил като израз на решимостта на Северна Корея да отговори на външните заплахи за сигурността на страната.
Цветът и формата на изходящите пламъци, които се виждат на снимките от изстрелването, направени от севернокорейските държавни медии, подсказват, че ракетата използва предварително заредено твърдо гориво, което прави оръжията по-гъвкави и по-трудни за откриване от течните горива, които по принцип трябва да се зареждат предварително.
Но според експертите снимките показват, че МБР и ракетата-носител са с прекалено големи размери, което повдига сериозен въпрос за тяхната мобилност и устойчивост по време на война.
Когато ракетите станат по-големи, какво се случва? Превозните средства също стават по-големи. Тъй като транспортно-монтажните пускови установки стават по-големи, тяхната мобилност намалява.
Дължината на „ Hwasong-19“ се оценява на поне 28 метра (92 фута), докато модерните американски и руски МБР са с дължина под 20 метра (66 фута), казва Чанг Йонг Кюн, ракетен експерт в Корейския изследователски институт за национална стратегия в Сеул. Той предположи, че размерът на ракетата вероятно е помогнал на южнокорейските разузнавателни органи да открият предварително плана за изстрелване.
„В случай на конфликт подобно разкритие превръща оръжието в мишена на превантивна атака от страна на противниците, така че би възникнал голям проблем с устойчивостта“, каза Чанг.
Ракетната програма на Северна Корея все още е сериозен проблем за регионалната сигурност, като страната открито заплашва да използва ядрените си оръжия срещу своите съперници.