Равносметката на COP29: Може ли да се надгради постигнатото в Баку?
Подобно на други преди него, 29-ото издание на Конференцията на ООН по изменението на климата се нуждаеше от допълнително време, за да парафира общо споразумение.
В ранните часове на 24 ноември изтощените делегати в Баку намериха компромис по най-важния въпрос: нов режим на финансиране на борбата с изменението на климата.
Изпълнителният секретар на ООН по въпросите на климата Саймън Стийл го нарече "застрахователна полица за човечеството".
Както всяка застрахователна полица, тя работи само ако премиите се плащат в пълен размер и навреме. Обещанията трябва да се спазват, за да бъдат защитени милиарди животи.
Договорената сума, която ще бъде гарантирана от индустриализираните държави, е 300 милиарда долара годишна, много по-ниска от исканата от развиващите се страни.
Въпреки това, компромисът беше приет, а очакванията са тази сума да послужи като основа за постигане на по-голямата цел - 1.3 трилиона долара годишно.
За Африканската група беше много важно това число - триста милиарда до 2035 година – да бъде долна граница, а не таван. Много късно в преговорите успяхме да добавим термина "най-малко", за да гарантираме, че това ще бъде минимална база, поради огромните нужди на развиващите се страни.
Доброволните вноски на богатите държави, които не са включени в групата на развитите държави в Конвенцията от 1992 г, като Китай и Южна Корея, трябва да помогнат за достигането на този таван, както и националните банки за развитие, инвестициите на частния сектор, приходите от данъци и пазара на въглеродни емисии.
Както повечето делегати, европейският комисар за действията в областта на климата подчерта, че споразумението, постигнато в трудни геополитически времена, е от особено значение.
Друга тема, която ни занимаваше тази седмица, е намаляването на емисиите. Тя не беше във фокуса на тази конференция, но ние искахме да направим повече, защото светът се нуждае от конкретни действия. Въпреки че консенсусът от Обединените арабски емирства беше атакуван, ние се придвижихме напред, макар и с малко.
Домакин на конференцията на ООН за климата през 2025 г ще бъде бразилският град Белем, там сред централните теми ще бъдат смекчаването на последиците от изменението на климата и опазването на тропическите гори в Амазония.