COP29: Светът ще предоставя по 300 млрд. долара на развиващите се страни за борба с промените в климата
КОП29 трябваше да приключи в петък, но продължи повече от предвиденото, заради разногласия между преговарящите за финансирането на борбата с климатичните изменения през следващото десетилетие.
В първоначалния вариант на заключителната декларация беше заложена сума от 250 милиарда долара. Това доведе до напрежение и недоволство сред част от делегациите.
В събота представителите на бедни и малки островни държави се оттеглиха от дискусиите, за да протестират срещу подготвяното финансово споразумение. Експерти смятат, че развиващите се страни се нуждаят от 1,3 трилиона долара, за да покрият щетите, причинени от екстремните климатични условия. И въпреки значителното увеличение на бюджета във финалното споразумение, той остана далеч от целевата сума. Така част от присъстващите си тръгнаха разочаровани разочаровани.
Подхвърлят ни текста в последния момент, буквално ни го натъпкват в гърлото. И тогава, в името на многостранността, ние трябва да го приемем и го приемаме, защото в противен случай механизмите за климата ще се превърнат в ужасна низходяща спирала. А това не е нужно на никого. Това е единственото място, където можем да преговаряме и да работим за нашите „общи“ цели. Приехме текста, за да не напуснем Баку без споразумение. Но в никакъв случай не сме доволни.
Климатичната конференция засегна централната тема за финансовата отговорност на индустриализираните страни, които в исторически план са използвали повече изкопаеми горива, което е довело до емисии на парникови газове.
На конференцията проличаха също така различията между богатите правителства, които са ограничени от строги бюджети у дома, и развиващите се страни, които трябва да се справят с последиците на бурите, наводненията и сушата.