COP29 в Баку се фокусира върху финансирането
Глобалната конференция за климата на ООН започна в Баку, Азербайджан. Делегати от цял свят ще търсят начини за предотвратяване на повишаването на глобалните температури и за придържане към целите на Парижкото споразумение за климата.
Какво да очакваме от най-голямото събитие за годината за борба с кризата с климата? Срещата е наречена "Финансова COP", тъй като за пръв път от 15 години страните от Рамковата конвенция на ООН ще преразгледат обхвата и структурата на финансирането за развиващите се страни.
Освен това държавите ще бъдат насърчени да положат основите за по-силни национални планове за ограничаване на вредните емисии.
Трябва да консолидираме усилията на всички страни, защото по този начин, с добра мотивация, имаме шансове за успех. Смятам, че основната роля за КОП в Баку трябва да изиграе връзката между развиващите се и развитите държави, между Севера и Юга, между Изтока и Запада.
В допълнение към фокуса върху финансирането на всички действия, е необходимо активно участие на частния сектор за постигане на устойчиви цели.
Когато говорим за зелен преход, става въпрос за нови видове икономики. Ролята на частния сектор в глобалните действия за климата е изключително важна. Защото частният сектор идва с технологии, иновации, потребителско поведение. Важно е частният сектор да бъде привлечен към тези усилия.
Джорджа Орланди – Euronews, Баку: Експерти казват, че в Баку трябва да бъдат постигнати конкретни резултати, за да има напредък по отношение на целите на Парижкото споразумение. Въпреки постиженията от миналата година, преговорите по новите цели разкриха разделенията между страните. А преговорите се развиват в много сложен геополитически сценарий.
Климатичните промени: 77% от замърсяването на атмосферата идва от богатите страни
Някои от най-бедните региони в света изпитват опустошителните последици от затоплянето на света. Европейската служба по изменение на климата Коперник твърди, че 2024 г. ще бъде най-топлата година в историята и първата година с температура над градус и половина по Целзий. Това е референтната граница, в която светът се надяваше да се вмести в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., за да избегне най-тежките последици от глобалното затопляне. Ограничаването и справянето с влошаването на горещините от изменението на климата, наводненията, сушите и бурите ще струва, а бедните държави нямат тези средства. В навечерието на преговорите на ООН за климата в Баку, Азербайджан, основният въпрос е кой трябва да плати, за да помогне на бедните страни, и най-вече колко. По данни на ООН 47-те най-бедни държави са създали само 4% от задържащите топлината газове във въздуха.
Причината, поради която парите са толкова важни тук е, че 77% от замърсяването с парникови газове в атмосферата, идва от богатите страни. Тези богати страни в по-голямата си част намаляват своите емисии. Но бедните страни, които увеличават замърсяването си, не могат да си позволят да преминат към по-екологично бъдеще с по-малко въглеродни емисии. В момента бедните страни получават около 100 млрд. долара годишно под формата на помощ от богатите държави и от места като Световната банка и Международния валутен фонд. Според ООН необходимата сума е един милиард долара годишно.
Борците за климата като тези жени в Сенегал искат богатите страни да спазват Парижкото споразумение и да компенсират по-бедните нации за страданията, причинени от изменението на климата.
Вече четири години протестираме и нищо не се е променило. Те харчат милиарди, за да правят конференциите си, но ни дължат още толкова като обезщетение. Защото именно тези индустриализирани държави в своята надпревара за развитие са причината за тези парникови газове. Виждали сте глобалното затопляне. То е оказало влияние. Ние, нормалните хора, видяхме много наводнения тази година.
Парите, които се обсъждат на COP29, са предназначени за три неща: подпомагане на бедните страни да преминат от мръсни изкопаеми горива към чиста енергия; подпомагане на адаптирането им към последиците от затоплянето на света и компенсиране на уязвимите бедни страни за щетите от изменението на климата. По време на тазгодишните преговори са планирани изказвания на 48 държавни глави по-малко.
Лидерите на Китай и Съединените Щати ще отсъстват.
Конференцията на ООН по изменението на климата COP29 ще се проведе в Баку, Азербайджан, от днес до 22 ноември 2024 г.