Свят

Остро напрежение между Баку и Париж по време на "КОП-29"

От Тодор Драганов Тодор Драганов Международен редактор

На фона на множеството инициативи в Баку, заради КОП29 в Азербайджан, се разрази дипломатически инцидент. Президентът на страната домакин Илхам Алиев предизвика гнева на Париж, като осъди в речта си „престъпленията“ „на режима на президента Макрон“ в отвъдморските територии. Малко след това френският министър на екологичния преход обяви, че няма да присъства на COP29. Според експерти тази ескалация на напрежението между Париж и Баку се дължи по-специално на френската подкрепа за Армения, която е в териториален спор с азербайджанската си съседка за Нагорни Карабах.

Това напрежение е до голяма степен политическо. И това е опит за своеобразно отмъщение от страна на Азербайджан към Франция заради изключителната им подкрепа за Армения. Франция е подкрепяла Армения както дипломатически, така и финансово, но и военно, особено в борбата им с Нагорни Карабах. Този конфликт между Армения и Азербайджан, който през последните години е и гореща точка в Южен Кавказ.

Теона Лаврелашвили, специалист по европейски въпроси

В отговор Баку подкрепи борците за независимост в Нова Каледония, където през май при бунтове загинаха 13 души. Проектоконституционен закон за промяна на избирателния орган подпали френския архипелаг. Като добави масло в огъня, Париж обвини Азербайджан, че се намесва и използва движенията за независимост, за да дестабилизира Франция.

На първо място, налице е политическа намеса. Съществува така наречената инициативна група от Баку, която беше създадена през юли миналата година и продължава да процъфтява и днес. Това е група за натиск и лобиране на международно равнище, която спомага за споделянето, предаването и действа като резонатор на стремежите за независимост на определени групи, подкрепящи независимостта.

Бастиен Вандендик, професор по тихоокеанска геополитика в Католическия университет в Лил

Според бележка на техническата и оперативна служба на Франция, отговорна за бдителността и защитата срещу чужди цифрови смущения, Азербайджан също така е провеждал кампании за дезинформация, насочени към Франция, в социалните мрежи. Деескалацията на напрежението е далеч, въпреки запазването на търговските отношения и договорите за доставка на газ между Баку и Европейския съюз.