Румъния се подготвя за закриването на вековни мини за въглища
Европейската комисия одобри тази седмица държавна помощ от страна на Румъния на стойност 790 милиона евро за покриване на извънредните разходи в резултат на закриването на четири въглищни мини в Долината на река Жиу, съобщи в петък агенция Аджепрес, цитирана от БТА. Помощта има за цел както да помогне за обезопасяване на минните шахти след прекратяването на дейността им, така и да подпомогне в социален план стотиците миньори, които предстои да останат без работа.
Румъния е уведомила по-рано Комисията за мярка за отпускане на помощ на стойност 790 милиона евро (около 3,9 милиона леи), целяща да покрие извънредните разходи, възникнали в резултат на закриването на четирите неконкурентоспособни въглищни мини в Долината на Жиу - Лоня, Лупени, Ливезени и Вулкан. Тази мярка ще помогне на страната да спре постепенно производството на въглища до 2032 г. съгласно поетия ангажимент, посочва агенцията.
Закриването на неконкурентоспособните мини е част от важните цели, определени от ЕС чрез Европейския зелен пакт и други изменения по отношение на регламентите в областта на енергетиката и околната среда, отбелязва изданието Економедия, като напомня, че през 2019 г. ЕК е определила като цел постигане на нулеви нетни емисии на газове с парников ефект до 2050 г., а през 2021 г. е въведен регламент, предвиждащ намаляване на тези емисии с най-малко 55 процента до 2030 г.
За Румъния този ангажимент означава включително закриване на "историческите" въгледобивни мини в Долината на река Жиу в западната част на страната. Това е процес, за който се говори от дълго време, но който досега постоянно се отлага, отбелязват местните медии.
Най-старите мини в Долината на Жиу - Лоня и Лупени, са в процес на закриване след редица отлагания, пише вестник "Журналул" в свой материал по темата от февруари 2023 г., като напомня, че още през ноември 2016 г. Европейската комисия е одобрила държавна помощ за финансиране на затварянето на тези две мини до 2018 г., но сроковете не са били спазени.
По-късно планът на румънската държава е актуализиран и изпратен отново на ЕК, като са определени нови срокове - съответно 2020 г. за закриване на мината Лоня и 2021 г. за Лупени. Тези срокове също не са спазени. Двете мини по това време принадлежат на Енергийния комплекс Хунедоара, който е в несъстоятелност от няколко години, посочва изданието.