Икономика

Любомир Дацов: Единственият балансиран подход за свиване на дефицита е чрез корекция на разходите

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

Политическата криза се отразява на всички нива в държавата, а липсата на стабилно управление при редовно правителство с цел и програма влияе негативно на публичните финанси.

В проектобюджета за следващата година е заложено облагане на свръхпечалбите на банките, увеличаване на акцизи и осигуровки, вдигане на таксите върху хазарта, както и връщане на стандартната ДДС ставка от 20% за ресторантьорите и хляба. Другата част от мерките са в разходната част - вече планирани повишения на заплати в обществения сектор като тези на учители, военни и полицаи - да бъдат отложени за 2026 г.

В ефира на "Euronews Primetime" гостува бившият заместник финансов министър и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.

"Никой няма авторизация в момента да харчи повече. Част от проблема е, че те калкулират едни сметки в бюджета, които според тях трябва да бъдат извършени. Аз не мисля, че непременно някой трябва да направи този разход. Единственият балансиран подход е свиването на дефицита да стане чрез корекция на разходите", посочи Дацов.

"Нито от политическа гледна точка, нито от икономическа гледна точна няма някаква добавена стойност в това да се вдигнат данъците. Първо, защото изборите минаха просто преди 2 седмици. Нито една партия не е поела ангажимент и не е казала, че ще вдигне данъците", допълни той.

"Последните данни за износа са силно обезпокоителни. Данните за индустрията, за намалялото производство също не са много красиви. Т.е. ако вземем увеличаването на осигурителните вноски с 3%, от една страна, имаш натиск на пазара на заплатите и не правиш никаква проинфлационна политика в тази сфера, т.е. никой не се опитва да ограничи заплатите по някакъв начин, както виждаме. И в същото време ще вдигнеш социалните осигуровки с 3%, това са преки данъци, които директно участват в себестойността на стоката. Т.е. ти директно ще вдигнеш цените
и ще направиш българските стоки неконкурентоспособни поне с тези 3%, които са част от себестойността. Същото нещо се отнася и за другите данъци", заяви Дацов.

"В последното редовно правителство финансовият министър стоеше твърдо зад тази политика. Т.е. беше един от идеолозите. Така че може да се каже, че и държавните институции и последното редовно правителство те са всъщност една от причините да имаме тази нестабилност", подчерта той.

 

Целия разговор вижте във видеото.