Свят

На тазгодишната световна конференция за климата присъстват 48 лидери по-малко

От Елица Маймарева Елица Маймарева Международен редактор

Започна вторият ден от конференцията на ООН за климата COP29 в Баку, Азербайджан. На тазгодишните преговори са планирани изказвания на 48 държавни глави по-малко. Лидерите на двете държави, които замърсяват света най-много с въглероден диоксид - Китай и САЩ - ще отсъстват. А в щатите и Германия се очакват политически промени през следващата година. Въпреки че делегацията на Съединените щати ще бъде от администрацията на Байдън, преизбирането на Доналд Тръмп, който омаловажава изменението на климата и не харесва чуждестранната помощ, прави малко вероятно американските ангажименти да бъдат изпълнени.

Председателят на COP28 Султан Ахмед Ал Джабер ръководи церемонията по откриването на COP29 в Баку, където повече от 20 000 души са се регистрирали за участие. Той официално предаде председателството на Азербайджан. В речта си той наблегна на напредъка и резултатите, постигнати в целия дневен ред за климата през предходния мандат. Ще бъдат разгледани редица теми, които вече определят дневния ред на COP29 - от въпроса за загубите и щетите до предизвикателствата пред малките островни държави в областта на климата.

Джорджия Орланди, Euronews

Председателят на форума Мухтар Бабаев подчерта спешната необходимост от постигане на споразумение за финансиране на борбата с изменението на климата.

Чудесно е най-накрая да видя всички вас тук, тъй като завършваме първото десетилетие след Парижкото споразумение. Дами и господа, трябва да бъдем напълно честни. Програмата на ООН за опазване на околната среда показва, че настоящите политики ни водят до три градуса затопляне. Тези температури ще бъдат катастрофални за милиарди хора. Това не са проблемите на бъдещето. Изменението на климата вече е тук. От наводнените домове в Испания до горските пожари в Австралия, от покачващите се нива на водите в Тихия океан до безплодните равнини в Източна Африка.

Мухтар Бабаев, председател на COP29

Междувременно, десетки активисти протестираха пред сградата с плакати, призоваващи за справедливост по отношение на климата и за това държавите да „спрат да подхранват геноцида“. Много от тях носеха палестински символи, а протестиращите заявиха, че не може да има климатична справедливост без човешки права. Решението за провеждане на срещата на върха в страна, чиято икономика се основава на изкопаеми горива, беше критикувано от активисти за климата, включително Грета Тунберг.