Британските тийнейджъри искат да намалят използването на смартфони
Тринайсетгодишната Мария е била обсебена от телефона си. И тя не е сама. Според проучване на благотворителната организация OnSide над един милион младежи в Англия прекарват по-голямата част от времето си на телефоните си - това са около 25 процента от младежите на възраст от 11 до 18 години. За Мария това не е нещо положително.
Да кажем, че например гледам видеоклип, на следващия ден няма да си го спомня. Това е като бърза храна за мозъка, разбирате ли. То просто влиза в мозъка ти и няма никаква полза.
Миналата година се присъединява към местния младежки клуб. Сега тя има други хобита в живота си и сега е залепена за екрана много по-малко. Майка ѝ е забелязала голяма промяна.
Тя беше много затворена, оставаше вкъщи и говореше по телефона. Не искаше да излиза и да се среща с приятели. Преди се притесняваше да намира приятели. Сега е различно. Тя се вълнува от срещите си с нови хора.
В някои училища смартфоните са забранени. Директорът на лондонското училище The Fulham Boys School казва, че въвеждането на тази политика през септември е било правилен ход.
В миналото, ако застанехте на тротоара, щяхте да видите момче след момче да пристигат, дори и в група и само да гледат телефоните си. Сега те разговарят помежду си и са наясно къде се намират.
Проучването на благотворителната организация установи, че 52% от младите хора искат да намалят използването на телефоните си, но 46% не знаят как.