Европа

Вотът в Молдова: Накъде ще тръгне бившата съветска република? (Обновена)

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор
Moldova

Оспорвани президентски избори в Молдова. Прозападният политик и настоящ държавен ръководител Мая Санду се изправя срещу проруския кандидат Александър Стояногло. До 14 ч местно време над 1 милион души бяха упражнили правото си на глас. Вотът преминава в сянката на твърдения за руска хибридна намеса.

Мая Санду гласува на изборите за президент на Молдова, на които се надява да спечели втори мандат. Срещу нея е проруският кандидат на Социалистическата партия Александър Стояногло.

В първия тур, проведен на 20 октомври, Санду спечели 42% от гласовете срещу 26 на сто на опонента си.

 

 

Днес повече от всякога трябва да сме обединени, за да запазим мира, да защитим своя глас и независимост. Крадците искат да купят гласовете ни, искат да купят държавата ни, но властта на народа е над тях.

Мая Санду – президент на Молдова

Стояногло заяви, че страната трябва да развива добри отношения и с Русия, и с Европейския съюз.

 

Заедно с моето семейство гласувах за свободна, стабилна и просперираща Молдова. За Молдова, която уважава своя народ независимо от етническа принадлежност, език, религия или политически идеи. За Молдова, която не протяга ръка за просия, а се развива в хармония и с Изтока, и със Запада.

Александър Стояногло – кандидат на Социалистическата партия за президент 

Битката е оспорвана, като управляващите очакват манипулации и нарушения. Съветник на Санду заяви в мрежата "Екс", че се наблюдава "огромна" руска намеса във втория тур на изборите.

Според правоприлагащите органи, проруският бизнесмен Илан Шор е организирал мащабна схема за купуване на гласове на първия тур на вота. Полицията увери, че е предприела мерки, с които да се избегне повторното прилагане на схемата. Москва отхвърля обвиненията за намеса в изборите. 

Молдова на кръстопът между Запада и Русия

Молдовският историк Октавиан Тику помни разпадането на Съветския съюз в началото на 90-те години на XX век – сеизмично събитие, което му дава възможност да стане един от първите боксьори аматьори, които се бият за страната си на Олимпийските игри. Защото Молдова е обявила независимостта си.

Но днес, след повече от 30 години, Молдова е обект на хибридна война, която сее хаос сред обществото. Подобно на Украйна и Грузия, бившата съветска република се стреми да стане член на ЕС, но се намира в постоянно геополитическо напрежение между Москва и Запада.

Вижте още във видеото: