Великобритания и ЕС сключиха споразумение за сътрудничество в областта на конкуренцията
Великобритания и ЕС постигнаха споразумение, което ще позволи на регулаторните органи на двете страни да работят в тясно сътрудничество по въпросите на конкуренцията, предаде БГНЕС.
Обединеното кралство и Европейският съюз сключиха забележително търговско споразумение, което влезе в сила през 2021 г., след като Великобритания гласува да напусне блока през 2016 г.
Британското правителство под ръководството на лейбъристкия министър-председател Кийр Стармър, който пое управлението след свалянето на консерваторите през юли, се стреми към ново начало в отношенията с ЕС след фрапиращата раздяла.
Двете страни вече приключиха преговорите, за да позволят на британския регулатор за защита на конкуренцията, Европейската комисия - мощния орган за наблюдение на конкуренцията в ЕС - и националните антитръстови органи във всяка държава членка да си сътрудничат в проверките.
Това ще включва взаимно информиране за „важни антитръстови разследвания и разследвания на сливания“ и координиране „когато е необходимо“, заявиха от Комисията.
„Това споразумение укрепва нашите взаимоотношения и ще помогне да се гарантира, че правоприлагането се координира между нашите юрисдикции, което е от полза за европейския бизнес и потребителите“, заяви в изявление ръководителят на ЕС по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер.
Британското правителство заяви, че споразумението ще позволи „по-задълбочен диалог“.
„Приветстваме това споразумение за сътрудничество, което ще ни позволи да работим в още по-тясно сътрудничество с органите по конкуренция на ЕС по общи дела и общи проблеми на конкуренцията - без излишни бариери“, заяви ръководителят на британския орган по конкуренция и пазари Сара Кардел.
То ще влезе в сила, след като Великобритания, държавите от ЕС и Европейският парламент ратифицират споразумението.