Общество

Медиация при домашно насилие: Има голям дефицит на познание за динамиката на проблема сред юристите

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

Съществуват и ефективни ли са алтернативните подходи за решаване на конфликтите, свързани с домашно насилие. По данни на ЕС 1 от всеки 3 жени са жертви на домашно насилие, а у нас само за месеците юли и август са подадени 10 000 сигнала на телефон 112. По темата говорят в ефира на "Добро утро, Европа" д-р Юлия Раданова, председател и учредител на Института по медиация и управление на спорове и Катя Кръстанова, клиничен психолог и психотерапевт към фондация "Анимус".

"На първо място трябва да се подобри цялостната система за подкрепа. Всяка една жертва първо трябва да бъде подкрепена, овластена, за да може тя самата да предприеме някакви действия, адекватни мерки по отношение на закрилата, която ще потърси", посочи д-р Раданова.

"Ползите на медиацията е, че при установяване на факти, обстоятелства, които вътре в процедурата са изкристализирали като насилие, в тази ситуация ние винаги можем да дадем възможност да се алармират институциите, да се подкрепи жертвата. Тоест да дадем тази подкрепа, която е необходима за да се реши ситуация", обясни тя.

"Домашното насилие по същество е упражняване на власт и контрол от едно човешко същество над друго. Независимо дали става дума в партньорски отношения или трансгенерационно домашно насилие. Хора, които са неравнопоставени поради динамика на0 отношенията си, няма как да преговарят като равнопоставени. Едва когато една жертва на домашно насилие, получила подкрепа, ограничаване на извършителя да я доближава, мерки и санции срещу него за получаване на отговорността и възмездие за това, което жертвата е преживяла, на по-късен етап би могло да се стигне до такъв тип общуване. Но те трябва вече да са изравнени, жертвата да е овластена, а извършителят да е поел отговорност за случилото се", сподели Катя Кръстанова.

"В момента проблемът е обучението на кадрите, изпълнението на техните служебни задължения и големия дефицит на познание за домашното насилие сред юристите в страната", подчерта тя.

 

Целия разговор вижте във видеото.